9 najczęstszych kontuzji biegaczy [FOTO]

Kontuzja. Chyba najbardziej znienawidzone słowo przez biegaczy. Zazwyczaj przytrafia się w najmniej spodziewanym momencie i niestety krzyżuje plany. Przy pomocy specjalistów Kliniki rehabilitacji sportowej Ortoreh przygotowaliśmy zestawienie najczęstszych kontuzji biegaczy.
Achilles Achilles fot. Shutterstock

Ścięgno Achillesa

Przeczytaj więcej o ścięgnie Achillesa

Achilles - przeciążenie, uszkodzenie, stan zapalny ościęgna, ścięgna

Jeśli skrzypi mamy do czynienia ze stanem zapalnym ościęgna. Profilaktycznie i jeśli ból jest nieznaczny zaleca się rozciąganie łydki, mięśnia płaszczkowatego, masaż kostką lodu, wcieranie maści przeciwzapalnych, ćwiczenia ekscentryczno-koncentryczne (szybkie wspięcia na palce i bardzo spokojne opuszczanie poniżej stopy).

Jeśli ból jest silny, konieczna będzie wizyta u lekarza, USG, rehabilitacja: głównie terapia manualna, znalezienie problemu głównego, wspomagająco może być fizykoterapia. Przy całkowitym uszkodzeniu - rekonstrukcja, operacja, ewentualnie wstrzyknięcie czynników wzrostu.

Nie używamy podpiętek (wkładki pod pięty), które jeszcze bardziej skracają ścięgno. Dobre wyniki daje tzw. taping czyli taśmy lecznicze.

 

Timago Wkładki silikonowe podpiętki SH-210 D
w okazje.info

 

W okolicy stóp może nam się przytrafić wiele kontuzji W okolicy stóp może nam się przytrafić wiele kontuzji fot. Shutterstock

Ból w stopie

Ból pięty - co może oznaczać?

Rozcięgno podeszwowe - uczucie "kamienia" w bucie, ból poranny - sztywność, okolica od wewnętrznej strony pięty przez łuk podłużny

Zdecydowanie konieczna jest porada specjalisty. Przeważnie, jak już zaczyna nieźle boleć, to sprawa jest poważna - czasami mamy do czynienia z zapaleniem, najczęściej jest już uszkodzenie. Trzeba zrobić przerwę w treningach, inaczej robi się blizna i pod wpływem obciążania ból powraca.

Konieczne będzie wykonanie USG, żeby było wiadomo, jak działać rehabilitacyjnie. Najczęściej stosowana jest fizjoterapia: terapia manualna, mobilizacja powięzi - na terapię powięziową składają się różne metody działania na powięzi, mające na celu zwiększenie ruchomości w stawach czy zmniejszenie bólu. Do terapii powięziowej można zaliczyć np. masaż głęboki, masaż funkcyjny, terapię punktów spustowych. Pomóc może także taping, ćwiczenie mięśni stopy, czasami stosuje się czynniki wzrostu.

Bok stopy

Ból w tej okolicy pojawia się u osób z nieprawidłową mechaniką - z wysokim podbiciem, supinacją stopy. Może dochodzić do złamania zmęczeniowego V kości śródstopia. Diagnoza za pomocą RTG, następnie odciążenie stopy - trening biegowy w wodzie, twarde buty, fizjoterapia w celu poprawy biomechaniki.

Innym powodem bólu tego rodzaju może być zablokowanie stawów stępu. W RTG nic nie wyjdzie, terapeuta może to zbadać manualnie i manualnie odblokować. To znacznie częstsza kontuzja od złamania zmęczeniowego, a bardzo bolesna.

Ból w śródstopiu

Metatarsalgia - płaskostopie poprzeczne, rozmasowanie, dobra wkładka. Może to być także nerwiak Mortona. Przy takim podejrzeniu - konieczne USG.

Przyśrodek stopy i goleni

Jest to mięsień piszczelowy tylny. Przyczyny bólu to koślawa stopa albo skręcenie stopy do wewnątrz, nierówne podłoże, zbyt amortyzowane buty. Jak sobie poradzić? Najlepiej przykładać lód, na kilka dni odpuścić wszelkie aktywności, można stosować maść przeciwzapalną. U fizjoterapeuty - taping odciążający, podciągający piętę do wewnątrz. Zaleca się ćwiczenia poprawiające ustawienie stopy, wzmacniające mięśnie stopy.

Ból i opuchlizna kostki jeśli nie było urazu to znak, że pojawił się stan zapalny Ból i opuchlizna kostki jeśli nie było urazu to znak, że pojawił się stan zapalny fot. Shutterstock

Ból i opuchlizna kostki

Staw skokowy - przeczytaj więcej

Jeśli nie było urazu mamy do czynienia z przeciążeniem, stanem zapalnym błony maziowej lub wklinowaniem błony maziowej. Stawy puchną podczas dużego obciążenia, wytwarza się lokalny stan zapalany, zwiększa się wydzielanie płynu stawowego. Warto zrobić analizę programu treningu - czy coś się zmieniło, co mogłoby być przyczyną kontuzji. Należy zwrócić uwagę, czy to nie problem naczyniowy. Określamy rodzaj bólu, czy gdzieś jeszcze jest ból i ucieplenie. Jeśli boli to najczęściej błona maziowa, ona jest najbardziej ukrwiona i unerwiona.

Co robić? Zalecane jest schłodzenie stawu i kilka dni odpoczynku, delikatne ruchy stopą, bez forsowania zakresów ruchu, dużego rozciągania. Jeśli nie przechodzi, konieczna jest wizyta u specjalisty. Być może wystarczy terapia manualna, żeby przywrócić równowagę stawu i odciążyć tkanki.

 

OPOKAN ACTIGEL 50 g
w okazje.info

 

Shin splin Shin splin fot. Shutterstock

Ból goleni - shin splints

Złamanie zmęczeniowe, przeciążenie zginaczy palców, mięśnia płaszczkowatego, zespół ciasnoty powięziowej. Bardzo ważna jest diagnostyka. Na RTG złamanie widać bardzo późno, najlepiej zrobić USG i MRI (rezonans magnetyczny). Co zrobić? Pracować nad poprawą techniki biegu, biomechaniki, ćwiczenia stopy, dużo terapii powięziowej. Przy złamaniu konieczny jest odpoczynek od treningów 6-8 tygodni.

Przeczytaj więcej o bólu w okolicy piszczeli

 

Voltaren MAX 2% 100g
w okazje.info

 

Kontuzje kolana bywają bardzo złożone Kontuzje kolana bywają bardzo złożone fot. Shutterstock

Ból kolana

Kontuzje kolana - sprawdź, jak zapobiegać

Ból w części przyśrodkowej kolana - "gęsia stopka"

Najczęściej pojawia się przy koślawych kolanach albo zimą, kiedy przeciążamy przyśrodkowe zginacze. To delikatne skręcenie kolana. Co pomoże? Masaż lodem, bardzo delikatny stretching, taping, nauka ćwiczeń ustawiających kończynę w osi biodra, kolana, staw skokowy. Bardzo pomocna jest terapia manualna, masaż głęboki, poprzeczny.

Ból kolana  w okolicy rzepki

Często występuje wysięk w zachyłku nadrzepkowym, obrzęki ciała Hoffy. Przyczyną może być nieprawidłowa praca rzepki, ale też wklinowanie błony maziowej - bardzo bolesne, jak przygryzanie policzka. Generalnie najczęściej problem jest ze stawem rzepkowo-udowym, wiele czynników może mieć wpływ: zaburzona oś kończyny, stopy, kolana, niestabilna miednica, nieprawidłowości anatomiczne w budowie stawu rzepkowo-udowego, nadmierne napięcie pasma biodrowo-piszczelowego, osłabiony mięsień VMO - głowa przyśrodkowa mięśnia czworogłowego. Bardzo częsta kontuzja, bolesna i może prowadzić do uszkodzenia chrząstki. Lekarze niewprawni mówią - chondromalacja - nie biegać, brać glukozaminę. Nieprawda! Należy rehabilitować. Suplementy ani nie ruszanie się nie pomogą. Najważniejsze jest znalezienie właściwej przyczyny, rozluźnienie troczków bocznych, pasma, wzmocnienie VMO, stretching.

Przeczytaj więcej o bólu w okolicy rzepki

Ból z boku kolana

ITBS - zespół pasma biodrowo-piszczelowego. Duży ból w trakcie biegania. Przyczyny: "krzywe golenie", najczęściej szpotawe, osłabione mięśnie pośladkowe średnie, osłabiona stabilizacja, rotacja miednicy, znaczna zmiana intensywności sportowej. Zdecydowanie najważniejsza jest tutaj ocena fizjoterapeuty. W leczeniu oprócz rozluźnienia pasma biodrowo-piszczelowego najistotniejsze jest wzmocnienie mięśni miednicy i poprawa biomechaniki kończyny.

Zespół pasma biodrowo-piszczelowego - przeczytaj więcej

Ból z boku lub tyłu kolana

Zablokowanie strzałki. Może przejść po kilku dniach, w czym pomoże delikatny stretching zginaczy, masaż lodem w pozycji rozciągającej. Jak nie przejdzie trzeba udać się do fizjoterapeuty, któremu może uda się odblokować i rozluźnić zginacze manualnie. Kontuzja częsta mylona z łąkotką.

Zewnętrzna część kolana - przeczytaj więcej

Chondromalacja rzepki - co to takiego

 

SPOKEY Stabilizator kolana LAFE
w okazje.info

 

Łydka tenisisty

Niech was nazwa nie zmyli - to kontuzja często spotykana także u biegaczy. To częściowe uszkodzenie mięśnia brzuchatego łydki. Zalecane jest USG, odpoczynek, podpiętek, masaż poprzeczny, potem masaż tkanek głębokich ("powięziówka"), stretching.

Ból łydek - przeczytaj więcej

 

NAMI Biszolin żel z biszofitem 190 g
w okazje.info

 

Kontuzje mięśnia dwugłowego uda zdarzają się najczęściej podczas szybkich odcinków Kontuzje mięśnia dwugłowego uda zdarzają się najczęściej podczas szybkich odcinków fot. Shutterstock

Ból z tyłu uda

To uraz mięśnia dwugłowego - naderwana zostaje okolica guza kulszowego lub pośrodku. Najczęściej zdarza się u sprinterów lub przy szybkich interwałach, dynamicznym bieganiu pod górę. Kontuzji sprzyja różnica długości kończyn, bieganie na stadionie w jedna stronę. Należy zrobić USG, pomoże terapia manualna, taping, masaż lodem, stretching.

 

Ben-Gay maść przeciwbólowa 50g
1 opinia w okazje.info

 

Biegaczom zdarzają się kontuzje także w okolicy miednicy Biegaczom zdarzają się kontuzje także w okolicy miednicy fot. Shutterstock

Ból w okolicy miednicy

Ból z tyłu miednicy

Zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego. Może być bardzo bolesne, dawać podobne dolegliwości jak rwa kulszowa. Najlepiej pójść do fizjoterapeuty na odblokowanie i rozluźnienie więzadeł i mięśni.

Ból podobny, tylko trochę niżej

Może pochodzić z mięśnia gruszkowatego, który odwraca, odwodzi i prostuje udo. Jeśli jest skrócony może powodować ból w pośladku i promieniować w dół uda, jak i również powodować ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Najczęściej wynika z nadmiernego przodopochylenia miednicy, chodzenia na obcasach, mocnego treningu, szczególnie pod górę. Co pomoże? Manualne rozluźnienie mięśnia przez terapeutę, automasaż piłeczką tenisową, stretching rotatorów bioder (rozciąganie mięśni, które rotują do wewnątrz lub na zewnątrz staw biodrowy).

Rwa kulszowa - dowiedz się więcej

 

HERBAMEDICUS Maść końska chłodząca 500ml
w okazje.info

 

Przy bólu w okolicy kręgosłupa piersiowego może pomóc samodzielna automobilizacja Przy bólu w okolicy kręgosłupa piersiowego może pomóc samodzielna automobilizacja fot. Shutterstock

Ból w okolicy kręgosłupa piersiowego

Promieniujący na żebra - nie mylić z zawałem. Spróbuj samodzielnej automobilizacji w leżeniu tyłem na dużej piłce lub podłożenie pod bolesne miejsce małej piłeczki tenisowej. Fizjoterapeuta odblokuje to bardzo szybko.

Ustąpienie każdej kontuzji powinno nastąpić w ciągu 48-72 godzin. Jeśli nie, należy udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, żeby zbadał i określił, co to może być. Udanie się od razu na konkretne badanie np. rezonansem magnetycznym bez konsultacji specjalisty, często bardzo utrudnia badanie. Diagnosta obrazowy nie wie czego szukać i jaki obszar badać.

Tekst: Ewa Witek-Piotrowska

Klinika rehabilitacji sportowej Ortoreh

Biegowe ciekawostki, porady i newsy. Śledź nas na Facebooku i Twitterze @PolskaBiega

Masz pytania? Podyskutuj z nami na FORUM!

Zobacz także:

Badania biegacza [WIDEO]

Biegaczu - zbadaj się sam

Badania kolan

Rozciąganie [WIDEO]

 

Kapsiplast plaster rozgrzewający 50 szt.
w okazje.info