Głównym założeniem ćwiczeń stabilizujących jest utrzymanie konkretnej pozycji w określonym czasie. Długość trwania danego ćwiczenia należy dostosować do swoich możliwości.
Wykonanie: Połóż się na plecach, ugnij nogi i unieś biodra do góry. Doklej łopatki do podłoża, ręce możesz ułożyć wzdłuż tułowia lub unieść tak jak na zdjęciu. Staraj się nie zmieniać pozycji i nie rotować miednicy. Wzrok skieruj w sufit.
Czas: Wytrzymaj w takiej pozycji co najmniej 60 sekund.
Podstawą każdego ćwiczenia core jest utrzymywanie prostej sylwetki przez napięcie mięśni pleców i brzucha.
Wykonanie: Połóż się na plecach, doklej łopatki do podłoża. Ręce ułóż wzdłuż tułowia. Nogi unieś do góry, ale nie za wysoko. Zachowaj kąt ostry. Ważne aby odcinek lędźwiowy cały czas był w kontakcie z podłogą/matą.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 60 sekund
Na wykonanie 3-4 serii wszystkich ćwiczeń potrzebujesz zaledwie ok. 30 minut w ciągu dnia. Wzmocnij gorset mięśniowy a efekty odczujesz podczas biegania.
Wykonanie: Połóż się na plecach. Ręce i nogi unieś do góry, ale nie za wysoko. Twoje ciało będzie przypominało łuk. Ważne aby odcinek lędźwiowy cały czas był w kontakcie z podłogą/matą. Wzrok skieruj w sufit.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 60 sekund
Podczas treningu pamiętaj o prawidłowej technice - postaw na jakość, a nie ilość. Nie śpiesz się, skup się konkretnym ruchu.
Wykonanie: Połóż się na plecach. Unieś obie ręce i nogi do góry (tak jak w poprzednim ćwiczeniu), następnie prawą nogę zegnij w kolanie, z jednoczesnym uniesieniem lewej ręki, tak aby stworzyła kąt prosty z podłożem. Ważne aby odcinek lędźwiowy cały czas był w kontakcie z podłogą/matą. Wzrok skieruj w sufit.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 30 sekund, następnie na kolejne 30 sekund zmień układ rąk i nóg
Ćwiczenie deski (plank) przynosi dość szybkie efekty wizualne. Przede wszystkim dlatego, że do pracy zostaje zaangażowanych wiele partii mięśniowych - mięśnie brzucha, pleców, ramion oraz nóg.
Wykonanie: Zacznij, podpierając się na dłoniach i kolanach, następnie ostrożnie unieś biodra do góry. Podpieraj się dłońmi i palcami stóp o podłoże. Zadbaj o to, by nie zmienić ułożenia górnej części ciała. Stwórz linię prostą, nie zadzieraj głowy do góry.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 60 sekund
Jeśli zadbasz o dobrą bazę, czyli odpowiednie ułożenie stopy, ręki i miednicy to będzie pierwszy krok do utrzymania odpowiedniej koordynacji.
Wykonanie: Pozycją wyjściową jest deska na prostych rękach z poprzedniego ćwiczenia. Do tego dochodzi uniesienie przeciwległej ręki i nogi, staraj się aby stworzyć linie prostą. Zadbaj o to, by nie zmienić ułożenia górnej części ciała. Nie zadzieraj głowy do góry. Utrzymuj równowagę i staraj się, aby miednica nie zmieniała swojej pozycji i cały czas znajdowała się równolegle do podłogi.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 30 sekund, następnie na kolejne 30 sekund zmień układ rąk i nóg
Odwrócona deska wzmacnia mięśnie pleców, ramion i mięśnie grupy tylnej uda. Pozycja deski wygląda niepozornie i na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosta, ale już po 20 sekundach możesz zmienić zdanie.
Wykonanie: Usiądź prosto z obiema nogami wyprostowanymi. Dłonie połóż płasko na podłodze za sobą, z palcami skierowanymi do środka. Następnie unieś tułów tworząc linię prostą od głowy do stóp.
Czas: wytrzymaj w takiej pozycji 60 sekund