Zobacz niesamowitą galerię psów biegających w zaprzęgach [ZDJĘCIA]

8 i 9 grudnia na terenie Lasów Murckowskich odbędzie się nietypowy wyścig, w którym zmierzą się ze sobą zwierzaki, ciągnące swoich zawodników w zaprzęgach, ale i innych, znacznie mniej typowych sprzętach sportowych. Bikejoringu - czyli jeździe zaprzęgowej z psem na rowerze, jeździe zaprzęgowej na hulajnodze i canicrossie czyli bieganiu z psem. Jak wyglądają te konkurencje? Zobaczcie galerię zdjęć zwierzaków i ludzi w akcji.

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Barbara Adamczak

Z psami w zaprzęgu

Pierwsze wyścigi psich zaprzęgów były organizowane w początkach XX wieku w Ameryce Północnej. W II połowie XX wieku wyścigi zdobyły popularność w Europie ? głównie w krajach skandynawskich i w krajach mających dostęp do terenów wysokogórskich, takich jak Alpy czy Pireneje. W Polsce wyścigi są organizowane od początku lat dziewięćdziesiątych.

Psie zaprzęgi to widowiskowy i pełen pozytywnych emocji sport, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce. Wielka pasja psów do biegania udziela się również publiczności, która coraz tłumniej przybywa na tego typu imprezy sportowe, by móc podziwiać zmagania czteronożnych zawodników.

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras GonitwaKasia Piotrowska

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Barbara Adamczak

Wyścigi psich zaprzęgów - o co chodzi?

Psie zaprzęgi to najczęściej sanie, które psy ciągną po śniegu, ale w bezśnieżnych warunkach używa się, np. lekkiego wózka (powozu). Liczba psów zależy od ich wielkości i siły, od ciężaru ciągniętego pojazdu, od długości trasy i od pofałdowania terenu. Niegdyś użycie psich zaprzęgów było najlepiej sprawdzającym się sposobem przewozu ludzi i wyposażenia na trasach syberyjskich, alaskańskich, arktycznych i antarktycznych, ponieważ psy były bardzo odporne na surowe warunki klimatyczne i stosunkowo mało wymagające, a w dodatku doskonale zdyscyplinowane.

Wyścigi psich zaprzęgów - psi zaprzęg z hulajnogą Wyścigi psich zaprzęgów - psi zaprzęg z hulajnogą Asia Kędzior

Wyścigi psich zaprzęgów - hulajnoga

- Monodyscypliny, (czyli canicross czy bikejooring czy klasa scooter - zaprzęg z hulajnogą - przyp. red.) nie wymagają drogiego sprzętu, ani posiadania sfory psów, przez co są bardziej dostępne i coraz więcej osób próbuje swoich sił właśnie w tych kategoriach - tłumaczy Aleksandra Pieron z katowickiego stowarzyszenia TRAVOIS.

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Barbara Adamczak

Wyścigi psich zaprzęgów - bikejoring

W bikejoringu jeden lub dwa psy ciągną rower, z którym są połączone liną z amortyzatorem. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Maszer chcący wystartować w bikejoringu musi mieć co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kg, którego w żaden fizyczny sposób nie można zmuszać do biegu. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60 km/h. To pozwala zakwalifikować tę dyscyplinę do sportów ekstremalnych.

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Barbara Adamczak

Wyścigi psich zaprzęgów - Alaskan Malamute, Siberian Husky, Greystery...

Obok husky syberyjskich, wywodzących się z Jakucji i Czukotki - do psich zaprzęgów najlepiej sprawdzają się alaskańskie malamuty i husky japońskie psy rasy akita, psy grenlandzkie, samojedy i kilka innych, a także popularne ostatnio i najszybsze w sporcie psich zaprzęgów mieszanki eurodogi i greystery czyli mieszanki psów myśliwskich i chartów. Greystery potrafią w klasie bikejoringu biec z maksymalną prędkością dochodzącą nawet do 60 km/h.

Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Wyścigi psich zaprzęgów - Ślonsko Maras Gonitwa Barbara Adamczak

Wyścigi psich zaprzęgów - błotne maseczki gwarantowane

Trasy zawodów "Ślonsko Maras Gonitwa" zostaną poprowadzone pagórkowatym, leśnym terenie, mokrym i błotnistym. - Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że przy sprzyjającej pogodzie, zawodnikom nie powinno się udać uniknąć błotnych maseczek. Zresztą wszyscy na to liczą ? śmieje się Aleksandra Pieron. Stąd też nazwa zawodów ? Ślonkso Maras Gonitwa (maras po śląsku znaczy błoto).

Zawodnicy będą rywalizować w sprincie, w warunkach bezśnieżnych, na odcinkach od 2 do 6 km. Każdy zawodnik wystartuje dwa razy - w sobotę 8 grudnia i w niedzielę - 9 grudnia. Do klasyfikacji generalnej liczy się łączny czas z obu przejazdów.

Ślonsko Maras Gonitwa - wyścigi psich zaprzęgówCanicross czyli bieganie z psem

Asia Kędzior


Zainteresowanych wyścigiem odsyłamy na stronę organizatora: www.zawody.travois.eu.

Więcej na temat biegania z psem znajdziesz w artykule: Człowiek i pies - dobrana para biegaczy
Przeczytaj również: Z psem na biegowej ścieżce.