Pierwsze wyścigi psich zaprzęgów były organizowane w początkach XX wieku w Ameryce Północnej. W II połowie XX wieku wyścigi zdobyły popularność w Europie ? głównie w krajach skandynawskich i w krajach mających dostęp do terenów wysokogórskich, takich jak Alpy czy Pireneje. W Polsce wyścigi są organizowane od początku lat dziewięćdziesiątych.
Psie zaprzęgi to widowiskowy i pełen pozytywnych emocji sport, który z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników w Polsce. Wielka pasja psów do biegania udziela się również publiczności, która coraz tłumniej przybywa na tego typu imprezy sportowe, by móc podziwiać zmagania czteronożnych zawodników.
Kasia Piotrowska
Psie zaprzęgi to najczęściej sanie, które psy ciągną po śniegu, ale w bezśnieżnych warunkach używa się, np. lekkiego wózka (powozu). Liczba psów zależy od ich wielkości i siły, od ciężaru ciągniętego pojazdu, od długości trasy i od pofałdowania terenu. Niegdyś użycie psich zaprzęgów było najlepiej sprawdzającym się sposobem przewozu ludzi i wyposażenia na trasach syberyjskich, alaskańskich, arktycznych i antarktycznych, ponieważ psy były bardzo odporne na surowe warunki klimatyczne i stosunkowo mało wymagające, a w dodatku doskonale zdyscyplinowane.
- Monodyscypliny, (czyli canicross czy bikejooring czy klasa scooter - zaprzęg z hulajnogą - przyp. red.) nie wymagają drogiego sprzętu, ani posiadania sfory psów, przez co są bardziej dostępne i coraz więcej osób próbuje swoich sił właśnie w tych kategoriach - tłumaczy Aleksandra Pieron z katowickiego stowarzyszenia TRAVOIS.
W bikejoringu jeden lub dwa psy ciągną rower, z którym są połączone liną z amortyzatorem. Trasa biegu liczy zazwyczaj od 4 do 10 km. Maszer chcący wystartować w bikejoringu musi mieć co najmniej 15 lat i zdrowego psa o wadze minimum 12 kg, którego w żaden fizyczny sposób nie można zmuszać do biegu. Zaprzęgi bikejoringowe bardzo często osiągają najwyższą średnią prędkość zawodów (ok. 40 km/h), a maksymalnie na zjazdach około 60 km/h. To pozwala zakwalifikować tę dyscyplinę do sportów ekstremalnych.
Obok husky syberyjskich, wywodzących się z Jakucji i Czukotki - do psich zaprzęgów najlepiej sprawdzają się alaskańskie malamuty i husky japońskie psy rasy akita, psy grenlandzkie, samojedy i kilka innych, a także popularne ostatnio i najszybsze w sporcie psich zaprzęgów mieszanki eurodogi i greystery czyli mieszanki psów myśliwskich i chartów. Greystery potrafią w klasie bikejoringu biec z maksymalną prędkością dochodzącą nawet do 60 km/h.
Trasy zawodów "Ślonsko Maras Gonitwa" zostaną poprowadzone pagórkowatym, leśnym terenie, mokrym i błotnistym. - Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że przy sprzyjającej pogodzie, zawodnikom nie powinno się udać uniknąć błotnych maseczek. Zresztą wszyscy na to liczą ? śmieje się Aleksandra Pieron. Stąd też nazwa zawodów ? Ślonkso Maras Gonitwa (maras po śląsku znaczy błoto).
Zawodnicy będą rywalizować w sprincie, w warunkach bezśnieżnych, na odcinkach od 2 do 6 km. Każdy zawodnik wystartuje dwa razy - w sobotę 8 grudnia i w niedzielę - 9 grudnia. Do klasyfikacji generalnej liczy się łączny czas z obu przejazdów.
Asia Kędzior
Zainteresowanych wyścigiem odsyłamy na stronę organizatora: www.zawody.travois.eu.
Więcej na temat biegania z psem znajdziesz w artykule: Człowiek i pies - dobrana para biegaczy
Przeczytaj również: Z psem na biegowej ścieżce.