Mistrzostwa Europy Juniorów. Srebro Mateusza Zawady

Na Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu, odbywających się w Helsinkach, po srebrnym medalu Marcina Cieślaka i dwóch brązowych Donaty Kilijańskiej, sobotnie finały przyniosły kolejny sukces Polaków. Zupełnie niespodziewanie, Mateusz Zawada, zdobył srebrny medal na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym.

W półfinałach konkurencji 50 metrów stylem grzbietowym, zwycięzca porannych eliminacji, Julian Soboń (26,33) zajął drugie miejsce, płynąć wolniej niż w biegach porannych (26,07). Zwyciężył Niemiec Christian Diener w czasie 26,05, o dwie setne sekundy szybszym, niż czas Sobonia z eliminacji. Dopiero z szóstym czasem do finału awansował Mateusz Zawada.

Wyniki finału zaskoczyły chyba wszystkich. Julian Soboń zawiódł, zajmując dopiero piąte miejsce z czasem 26,41. Rewelacją okazał się Mateusz Zawada. Zawodnik z Lęborka wspiął się na wyżyny swoich umiejętności sprinterskich i z czasem 26,24 zdobył srebrny medal. Zwyciężył Christian Diener z rezultatem 26,03.