Pływanie. Brąz Donaty Kilijańskiej

W rozegranych w środę finałach pierwszego dnia Mistrzostw Europy Juniorów w pływaniu, wspaniale popłynęła młodziutka Donata Kilijańska. W konkurencji 1500 metrów stylem dowolnym, będąc najmłodszą zawodniczką w konkurencji, zdobyła brązowy medal!

Rezultat osiągnięty przez Kilijańską (16:39,03) jest aż o dziewięć sekund lepszy niż ten, osiągnięty podczas Mistrzostw Polski Seniorów. Minimum na Mistrzostwa Europy Seniorów, które rozpoczną się w sierpniu w Budapeszcie ustalone przez Polski Związek Pływacki wynosiło 16:44,14. Złoty medal zdobyła rewelacyjna Rumunka, Claudia Dasca Romeu, osiągając czas 16:27,97.

Bezkonkurencyjny na dystansie 400 metrów stylem dowolnym był obrońca tytułu sprzed roku, Francuz Yannick Agnel. Ścigając się jedynie z czasem, Agnel osiągnął rezultat 3:46,24 (3 wynik 2010 na świecie wśród seniorów), wyprzedzając najszybszego z rywali, Ukraińca Sergyia Frolova o ponad dziewięć sekund (3:55,70).

Najlepszy z Polaków na tym dystansie, Paweł Pulwin osiągając rezultat 4:01,01 zajął 12-te miejsce w eliminacjach i nie zakwalifikował się do finału konkurencji.

Rewelacyjnie na dystansie 50 metrów stylem motylkowym popłynął Ukrainiec Andryi Govorov. Jego półfinałowy rezultat- 23,57 to nowy rekord mistrzostw. Govorov w finale popłynął o jedną setną sekundy gorzej, wyprzedzając drugiego na mecie Francuza Mehdyego Metellę aż o 1,12 sekundy. Różnica czasowa na najkrótszym dystansie pływackim między zwycięzcami niebywała.

Nasza męska sztafeta 4x100 metrów stylem dowolnym, zajęła ostatnie, 10 miejsce w finale uzyskując czas 3:27,76. Wygrali Francuzi z rewelacyjnym Agnelem w składzie (3:19,65).

Wśród pań, największa faworytka, Niemka Silke Lipok spokojnie poradziła sobie z rywalkami, osiągając w półfinale 100 metrów stylem dowolnym rezultat 56,21, awansując z pierwszym czasem do jutrzejszego finału.

Tylko dwóm polskim zawodniczkom udało się zakwalifikować do wieczornych finałów. Donata Kilijańska zdobyła brązowy medal, niestety Kinga Cichowska zajęła ostatnie, 10te miejsce (33,53) w swoim wyścigu na 50 metrów stylem klasycznym. Wygrała Włoszka Lisa Fissneider z czasem 32,20.