Pływanie. Rekordzista świata zdyskwalifikowany?

Rafael Munoz, rekordzista świata na dystansie 50 metrów stylem motylkowym (22,43), jednocześnie lider tegorocznych list światowych na tym samym dystansie (23,45) jest zagrożony dwuletnią dyskwalifikacją. Powód jest zaskakujący.

22-letni Hiszpan, dwukrotny brązowy medalista Mistrzostw Świata z Rzymu, na 50 i 100 metrów stylem motylkowym, zeszłego lata zrezygnował ze startu w dużych meetingach pływackich. W tym czasie rozważał zakończenie kariery zawodniczej, jednak nie złożył odpowiednich dokumentów informujących o sportowej emeryturze.

Zgodnie z regułami światowej agencji antydopingowej (WADA), Munoz był zobligowany do informowania o swoim miejscu pobytu niezależnie czy trenuje czy nie. Obowiązku nie dopilnował.

Na początku 2010 roku Munoz postanowił jednak wrócić do zawodniczych treningów, zdążył już wystartować w kilku meetingach.

Hiszpański El Pais opisał całą sprawę jako "Fatalne uśpienie Rafy Munoza". Światowa Federacja Pływania (FINA) rozważa przypadek zawodnika mogąć zastosować karę pomiędzy 2 miesiącami a 2 latami dyskwalifikacji, zgodnie z "taryfikatorem" WADA.

Cornel Marculescu, dyrektor wykonawszy FINA powiedział: "Otworzyliśmy sprawę Munoza beż żadnych podejrzeń o stosowanie dopingu. Problem dotyczy przestrzegania reguł. Chcemy przesłuchać pływaka, dowiedzieć się co ma na swoją obronę".

Zawodnik przyznał, że bardzo poważnie rozważał zakończenie kariery, chciał spędzić trochę czasu ze znajomymi, podróżować bez problemów po Hiszpanii.

Rzecznik Hiszpańskiej Federacji Pływackiej, Rodrigo Gil przyznał: "Jest koniecznym, żebyśmy w tej sprawie wsparli zawodnika, żeby udowodnić jego niewinność. Będziemy go wspierać aż do zakończenia sprawy".

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest zakończenie sprawy dwumiesięczną dyskwalifikacją. Rekord świata osiągnięty w stroju Jaked01 jest raczej niezagrożony. Pytaniem jest jaka data zostanie uznana za początkową biegu sprawy.

Więcej informacji o pływaniu na Plywacy.com ?

Więcej o: