Pływanie. Federacja USA ujawnia listę zawieszonych

Amerykańska federacja pływania ogłosiła we wtorek listę 46 osób zawieszonych dożywotnio lub czasowo od 1991 roku. Powodem w większości przypadków były przestępstwa na tle seksualnym. Wśród zawieszonych znalazł się między innymi były dyrektor reprezentacji narodowej Everett Uchiyama.

Skandal w amerykańskim pływaniu ujawniła w kwietniu  telewizja ABC. Opublikowała reportaż znanego dziennikarza śledczego Briana Rossa o molestowaniu nieletnich pływaczek przez amerykańskich trenerów.

Efektem skandalu który poruszył opinię publiczną w Stanach jest ujawnienie listy 46 osób, w większości trenerów, którzy otrzymali dożywotni bądź czasowy zakaz członkostwa w amerykańskiej federacji pływania. Większość z nich została zawieszona za przestępstwa na tle seksualnym.

Lista obejmuje wszystkie przypadki od 1991 roku, jednak większość dotyczy ostatniego dziesięciolecia, w tym 11 osób zawieszonych od początku 2009 roku. Na liście znajduje się między innymi Everett Uchiyama. Były dyrektor reprezentacji narodowej USA został zawieszony 31 stycznia 2006 roku. Cztery dni wcześniej zrezygnował ze stanowiska nie podając przyczyny.

Everett swoją karierę w federacji rozpoczął w 1999 roku jako koordynator reprezentacji narodowej, a w grudniu 2002 roku awansował na stanowisko dyrektora.

Uchiyama został zawieszony za naruszenie punktu w kodeksie postępowania, który zakazuje trenerowi kontaktów seksualnych oraz innych nieodpowiednich zachowań względem zawodnika.

Z 46 zawieszonych 36 osób zostało ukarane za niewłaściwe zachowania seksualne. Pozostali zawieszeni dopuścili się oszustw finansowych, bliżej nieokreślonych przestępstw, bądź zażywania narkotyków.

Na majowym zjeździe federacja zatwierdziła czteroelementowy plan rozwiązania problemu ujawnionego przez ABC. Poza ogłoszeniem listy zawieszonych planuje się także uruchomienie gorącej linii telefonicznej dla poszkodowanych, utworzenie komisji ochrony sportowców z udziałem ekspertów zewnętrznych oraz zatrudnienie pracowników skupiających się na ochronie sportowców.

Więcej o skandalu w amerykańskiej federacji pływania ?

Więcej o: