Pływanie. Skandal wśród trenerów w USA

Co najmniej 36 trenerów pływania zostało w ostatnich 10 latach skazanych na dożywotni zakaz wykonywania zawodu przez władze Amerykańskiego Związku Pływackiego, za seksualne wykorzystywanie swoich podopiecznych. Szokujący reportaż opublikowała telewizja ABC News.

Molestowanie, wykorzystywanie, a nawet potajemne nagrywanie podopiecznych za pomocą kamer ukrytych w przebieralniach i pod prysznicami - to tylko niektóre z zarzutów kierowanych do oskarżanych trenerów, z których większość to licencjonowani trenerzy USA Swimming.

Winowajcy często unikali kary lub wykrycia, dzięki przeprowadzkom pomiędzy amerykańskimi stanami.

Pojawiają się pytania, czy pływanie jest jedynym, czy tylko pierwszym ze sportów, w którym zaistniał przerażający proceder.

Skandal stawia w bardzo złym świetle władze amerykańskiego pływania, zobowiązane do dokładnej analizy każdego z trenerów przed przyznaniem mu licencji. Przez Stany Zjednoczone przechodzi fala oburzenia i pytań o bezpieczeństwo nastolatków trenujących pływanie.

Pojawienie się informacji prawdopodobnie pozwoli wykryć wiele kolejnych przypadków molestowania młodych zawodników, którzy przy zainteresowaniu mediów, odkryją czarną stronę dziecięcego sportu.

Telewizja ESPN zapowiedziała na 2 maja wyświetlenie dokumentu obrazującego śledztwo w sprawie skandalu w świecie amerykańskiego pływania.

Więcej o pływaniu na plywacy.com