FINA dopuściła osoby transpłciowe do startów w zawodach kobiecych

Międzynarodowy Związek Pływacki (FINA) podjął decyzję o dopuszczeniu osób transpłciowych w zawodach kobiecych pod warunkiem, że proces korekty płci został ukończony do 12. roku życia.

Światowa federacja dyskutowała nad kwestią udziału transpłciowych sportowców w zawodach podczas niedzielnego nadzwyczajnego kongresu w Budapeszcie. Decyzję podjęte przez pływackie władze wchodzą w życie od poniedziałku.

Zobacz wideo Szpilka: Czułem, że mój cios siadł na głowę. Radczenko zrobił takie oczy

Transpłciowe osoby mogą startować w zawodach dla kobiet. Będzie też nowa grupa 

Za dopuszczeniem osób transpłciowych do zawodów kobiet opowiedziało się 71 proc. delegatów ze 152 związków pływackich. Będą one dopuszczone do rywalizacji pod jednym warunkiem - że ukończyły proces korekty płci przed 12. rokiem życia. 

- To nie znaczy, że ludzie są zachęcani do przejścia tego procesu w wieku 12 lat. Naukowcy twierdzą, że jeżeli poddasz się korekcie płci już po rozpoczęciu dojrzewania, masz przewagę. A to jest niesprawiedliwe  - powiedział rzecznik FINA James Pearce.

Więcej artykułów o podobnej treści znajdziesz na portalu Gazeta.pl.

Światowa Federacja Pływacka podjęła również decyzję o utworzeniu w przyszłości "otwartej" kategorii w zawodach. W tym celu zwołana zostanie grupa robocza, która w kolejnych sześciu miesiącach podejmie pracę w tym kierunku. 

Wzmożona debata dotycząca praw osób transpłciowych

W ostatnim czasie nasiliła się debata dotycząca praw osób transpłciowych w sporcie. W ubiegłym roku na igrzyskach w Tokio wystąpiła transpłciowa sztangistka - Laurel Hubbard. Z kolei na początku tego roku Lia Thomas stała się pierwszą transpłciową kobietą, która wygrała zawody pływackie.

Thomas wygrała w lidze akademickiej NCAA i została pierwszą transpłciową pływaczką, która dokonała tej sztuki. Pływaczka zapowiada walkę o udział w amerykańskich eliminacjach olimpijskich w 2024 roku. Teraz zawodniczka nie odniosła się jeszcze do nowych przepisów. Przepisy uniemożliwiają jej starty w kategorii kobiet na jakichkolwiek zawodach. 

- Nowa polityka FINA jest głęboko dyskryminująca, szkodliwa i niezgodna z ramami MKOl dotyczącymi sprawiedliwości, integracji i niedyskryminacji na podstawie tożsamości płciowej oraz różnic - powiedziała z kolei Anne Lieberman z Athlete Ally, organizacji non-profit działającej na rzecz sportowców LGBT.

Więcej o: