Pierwszy medal Polki na ME od czasów Otylii Jędrzejczak! Nowy rekord Polski

Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal na trwających mistrzostwach Europy w Budapeszcie w pływaniu na 50 metrów kraulem! 29-latka jednocześnie pobiła rekord Polski, uzyskując w finale czas 24.17 s.

Na medal pań w mistrzostwach Europy na 50-metrowym basenie musieliśmy czekać aż 15 lat! Po raz ostatni w pierwszej trójce Polki znalazły się w 2006 roku, kiedy to Otylia Jędrzejczak z czasem 1:57,25 zdobyła złoty medal w pływaniu na 200 m stylem dowolnym i z czasem 2:07,09 wygrała na 200 m stylem motylkowym. Dwa medale zdobyła także Katarzyna Baranowska – srebrny na 200 m stylem zmiennym (czas 2:13,36) oraz brązowy na 400 m stylem zmiennym (czas 4:40,02). Mistrzostwa Europy wtedy odbyły się w… Budapeszcie.

Katarzyna Wasick z pierwszym medalem dla Polski na mistrzostwach w Budapeszcie. Trzykrotnie pobiła rekord Polski

W marcu zeszłego roku Katarzyna Wasick uzyskała czas 24,58 s, dzięki któremu poprawiła rekord Polski i jednocześnie wypełniła żądane minimum na igrzyska olimpijskie w Tokio. W eliminacjach w miniony poniedziałek Polce zmierzono czas 24,51 s, natomiast w półfinale jej rezultat wyniósł 24,34 s. W finale Wasick znów pobiła rekord Polski z czasem 24,17 s i zdobyła srebrny medal. Podobny czas uzyskała Dunka Pernille Blume podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Złoty medal na mistrzostwach Europy uzyskała Holenderka Ranomi Kromowidjojo (23,97 s).

W półfinałach sprintu stylem grzbietowym ósme miejsce zajęły ex-aequo Alicja Tchórz oraz Dunka Julie Jensen (28,01 s). W wyścigu dodatkowym, którego stawką było ostatnie miejsce w finale, lepsza okazała się Jensen (uzyskała ona ten sam czas, co wcześniej, natomiast Tchórz zmierzono 28,20 s).

Z kolei Krzysztof Chmielewski nie zdołał awansować do finału 200 m stylem motylkowym. 16-latek miał trzeci wynik w eliminacjach (1:55,46), natomiast w półfinale został sklasyfikowany na dziewiątej lokacie z czasem 1:56,51. Ósmy zawodnik w tej konkurencji był szybszy od Polaka o 0,08 s. Trzynaste miejsce zajął Jakub Majerski (1:57,58).