Sport.pl

Nie stanął na podium, oskarżając rywala o oszustwo. Dostał owację na stojąco

Owacją na stojąco został przywitany Mack Horton na stołówce wioski dla uczestników mistrzostw świata w pływaniu. Australijczyk został w ten sposób nagrodzony za zachowanie na niedzielnej ceremonii medalowej po zmaganiach na dystansie 400 m kraulem, podczas której nie stanął na podium tylko dlatego, że znajdował się na nim Sun Yang, w przeszłości zawieszony za stosowanie dopingu.
Zobacz wideo

W niedzielnym finale 400 m kraulem Yang triumfował po raz czwarty z rzędu. Chińczyk wyprzedził m.in. Macka Hortona i Gabriele Dettiego. Horton, który zajął drugie miejsce w rywalizacji, podczas ceremonii medalowej zszokował kibiców swoim zachowaniem. Po odebraniu srebrnego krążka Australijczyk nie chciał bowiem stanąć na podium. W ten sposób wyraził niezadowolenie ze zwycięstwa Yanga. Wszystko przez to, że Chińczyk w przeszłości został przyłapany na stosowaniu dopingu. W 2014 roku został zawieszony na trzy miesiące, a Horton nazywa go "oszustem".

LEE JIN-MAN/AP

To jednak nie wszystko, bo Yang w aferę dopingową był zamieszany także w ubiegłym roku. Wówczas chodziło jednak nie o pozytywny wynik testu, tylko o przerwany przez ekipę Sun Yanga test. Kontrolerzy pojawili się w jego domu, pobrali krew, ale pływak zarzucił im niedopełnienie formalności i nie zgodził się na podpisanie protokołu kontroli, a ktoś z jego sztabu rozbił pobraną już próbkę. Ostatecznie, po sporym zamieszaniu, Międzynarodowa Federacja Pływacka uniewinniła 27-latka. Oprotestowała to jednak Światowa Agencja Antydopingowa (WADA), która odwołała się do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu. Jeżeli TAS oceni, że Chińczyk ponownie złamał przepisy antydopingowe, będzie mu grozić nawet dożywotnie zawieszenie.

Mack Horton nie stanął na podium obok Sun Yanga

Środowisko pływackie bardzo uważnie śledzi postępy w dochodzeniu dotyczącym Yanga. Większość zawodników z niezadowoleniem podeszła do decyzji o dopuszczeniu go do trwających w Gwangju mistrzostw świata w pływaniu. Najlepszym tego dowodem jest nie tylko wspomniane zachowanie Hortona, ale także reakcja innych pływaków, którzy publiczny protest Australijczyka nagrodzili owacją na stojąco na stołówce dla zawodników.

Konflikt Hortona i Yanga trwa od kilku lat. W ostatnich ośmiu Australijczyk jako jedyny był w stanie pokonać Chińczyka, często nazywając go publicznie oszustem. Po jednej z konferencji prasowych, na których 23-latek zaatakował rywala, chińska federacja domagała się publicznych przeprosin. Na ostatnie zachowanie na razie nie zareagowała, ale skomentował je sam Yang. - Brak szacunku wobec mnie nie jest problemem, ale nieokazywanie go Chinom jest przykre - przyznał.

Więcej o:
Komentarze (26)
Nie stanął na podium, oskarżając rywala o oszustwo. Dostał owację na stojąco
Zaloguj się
 • pafdadii

  Oceniono 26 razy 10

  A kiedy odbędzie się bojkot biegu przez dziewczyny, które muszą rywalizować z wielkim murzynem z jajami Semenem jakimś tam?

 • uzbadazbesta

  Oceniono 6 razy 6

  Chinom szacunku to on nie okazuje, szprycując się. A chińska organizacja pływacka kryjąc go. Wstyd. Taki duży kraj a takie podłe zagrania.

 • g.lesio

  Oceniono 14 razy 6

  Po jednej z konferencji prasowych, na których 23-latek zaatakował rywala, chińska federacja domagała się publicznych przeprosin. Na ostatnie zachowanie na razie nie zareagowała, ale skomentował je sam Yang. - Brak szacunku wobec mnie nie jest problemem, ale nieokazywanie go Chinom jest przykre - przyznał

  .W sumie to ma rację Jak można nie okazywać szacunku takim demokratycznym i praworządnym krajom jak Chiny, Rosja czy Korea Północna To prawdziwy skandal. Gościa za taki brak szacunku należy natychmiast co najmniej dożywotnio zdyskwalifikować żeby nie mógł już nigdy powtarzać takiego skandalicznego zachowania.
  A ten srebrny medal należy mu odebrać i przyznać Wielkim Chinom jako rekompensatę za ten obrazobójczy czyn..

 • d_ost

  Oceniono 5 razy 3

  Sam Yang niech lepiej niczego nie komentuje, zwłaszcza, gdy mowa o szacunku dla czego lub kogokolwiek. Jak ktoś się szprycuje, to się musi liczyć z konsekwencjami. Nawet jeśli są one tak czysto symboliczne.

  Facet przepięknie pływa, total immersion zastosowane w sporcie - super sprawa. Zajebisty chwyt wody, early vertical forearm. Mobilność barku godna pozazdroszczenia. Do tego przez większość dystansu niemal leniwy 2beat kick. Ale może by to tak dobrze nie działało, gdyby kolega był czysty. Więc zamiast się awanturować, powinien się dać WADA badać na każde gwizdnięcie.

 • maderic

  Oceniono 7 razy 3

  To juz nie jest sport niech Chiny zrobia sami sobie igrzyska a tam niech wygrywaja ci ktorzy napakuja sie bardziej w labolatoriach.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy 3

  gdyby to nie byl Chinczyk, to juz dawno by przestal plywac
  rozbicie mlotkiem opakowania z probk do analizy itd itd

 • kalowiec

  Oceniono 2 razy 2

  Zupa z żółwia czyni cuda

 • boliver

  0

  Gattlin niema tego problemu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX