MŚ w pływaniu 2015. Wojdak: Wojdat? Też chcę medalu igrzysk i rekordu świata

- W Kazaniu wywalczyłem sobie prawo olimpijskiego startu, a skoro tam pojadę, to na pewno będę chciał coś wygrać - mówi 19-letni Wojciech Wojdak. Długodystansowiec debiutujący w świecie seniorów zajął w Rosji szóste miejsca na 400 i 800 m, a w sobotę powalczy na 1500 m.

Łukasz Jachimiak: Artur Wojdat - z czym kojarzy ci się były polski pływak?

Wojciech Wojdak: Dobrze wiem, kim był. Zdobył dla naszego pływania pierwszy olimpijski medal [brąz na 400 m stylem dowolnym w Seulu, w 1988 roku], był rekordzistą świata na 400 m kraulem. Marzę o takich sukcesach.

Swoje starty w pierwszych w karierze mistrzostwach świata zacząłeś właśnie od 400 m stylem dowolnym i zająłeś świetne, szóste miejsce. Ale czy to twoja koronna konkurencja?

- Nie mam takiej. 400 m pływa mi się równie dobrze jak 1500, czasem najlepiej wychodzi mi 800, a bywa, że radzę sobie na wszystkich trzech dystansach.

Gdzie masz najlepszą "życiówkę" w odniesieniu do pływaków, których typuje się do medali w Rio?

- Wszędzie jestem daleko. Teraz, po wynikach z Kazania, już pewnie trochę bliżej mi do najlepszych, ale na mistrzostwa przyjechałem z 31. wynikiem na 400 m, 14. na 800 m i 15. na 1500 m.

Jesteś zadowolony ze swoich szóstych miejsc na 400 i 800 m?

- Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza z wyniku na 800 m, bo takiego naprawdę się nie spodziewałem.

Czas 7:45,90 to nowy rekord Polski, lepszy o 2,01 s od tego, jaki uzyskał Przemysław Stańczyk, zostając mistrzem świata w Melbourne w 2007 roku, ale to przede wszystkim wynik lepszy od twojej "życiówki" sprzed mistrzostw o ponad siedem sekund. Ile jeszcze możesz urywać ze swoich najlepszych wyników na każdym dystansie?

- Nie mam pojęcia. Szczerze - nie wiem, na ile mnie stać. Cały czas się poprawiam, co mnie bardzo cieszy. Oczywiście o rekordach świata nie myślę, bo w tym momencie mam wypływanych za mało kilometrów, żeby mnie na coś takiego było stać. Ale wynik, który dałby medal na przyszłorocznych igrzyskach? W Kazaniu wywalczyłem sobie prawo olimpijskiego startu, a skoro tam pojadę, to na pewno będę chciał coś wygrać.

Skąd się wziąłeś w pływaniu?

- Zacząłem trenować, będąc w drugiej klasie szkoły podstawowej.

Czyli akurat wtedy, kiedy Otylia Jędrzejczak zdobywała w Atenach olimpijskie złoto i dwa srebra?

- Tak, ale trenowałem nie dla wyników i nie z myślą o karierze, tylko dla zdrowia. Miałem problemy z kręgosłupem. Kiedy trenerzy zauważyli, że mam talent, zaczęło się poważniejsze pływanie. Ale takie z nastawieniem na międzynarodowe starty to dopiero od trzeciej klasy gimnazjum.

Wtedy zacząłeś się na kimś wzorować, chciałeś być jak np. Michael Phelps?

- Od początku patrzyłem na pływaków z długich dystansów. I chciałem być jak Mateusz Sawrymowicz. Na nim się wzorowałem, a teraz razem pływamy dla Polski.

Szkoda, że nie mieliście okazji razem potrenować.

- Prawda, na razie się nie udało [decyzją Polskiego Związku Pływackiego Sawrymowicz nie znalazł się w kadrze na ten sezon], ale może jeszcze będzie okazja.

Jak pracujesz na sukcesy? Masz jakiś sposób na przełamanie monotonii zajęć w basenie?

- Jestem jeszcze młodym zawodnikiem i ta monotonia bardzo mi nie przeszkadza, zwłaszcza że duże postępy bardzo mobilizują mnie do pracy. Mam dwa treningi w wodzie dziennie, po dwie i pół godziny każdy. Do tego przed drugim dochodzi siłownia. W sumie 11 treningów w tygodniu.

Ile kilometrów przepływasz dziennie?

- Zależy od momentu sezonu, od okresu przygotowań. Ale zawsze jest to w przedziale 15-17 km.

Czego ci życzyć na 1500 m?

- Podobnych startów jak na krótszych dystansach. Jeśli w sobotę zrobię to, co robiłem kilka dni temu, to znów będę zadowolony.

Obserwuj @LukaszJachimiak

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.