ME w pływaniu. Prasa zachwycona. "PS": W Szczecinie nie nastąpiło żadne odrodzenie

Po rozegranych w Polsce mistrzostwach Europy w pływaniu na krótkim basenie, zdominowanych przez Polaków, w prasie zapanowała euforia. - W Szczecinie nie nastąpiło żadne odrodzenie ani powrót do potęgi. Kiedy zresztą nią byliśmy? - studzi jednak zapał Sylwester Sikora z "Przeglądu Sportowego".

Gazeta Wyborcza: Złoty spokój Czerniaka  ?

Bardziej medalodajne dla Polski były tylko mistrzostwa Europy na krótkim basenie w Trieście w 2005 r., odbywające się w złotych czasach pływania z gwiazdami pierwszej jasności - Otylią Jędrzejczak, Pawłem Korzeniowskim, Katarzyną Baranowską (dwa złota), Sławomirem Kuczką i Beatą Kamińską. Polak idzie drogą pływaków sprzed epoki trenera Pawła Słomińskiego, który osiągnął największe sukcesy, prowadząc m.in. Jędrzejczak i Korzeniowskiego w Polsce. Czerniak pracuje za granicą, jak tuziny zawodników sprzed lat, wśród których był też Bartosz Kizierowski, jego obecny trener.

Przegląd Sportowy: Osiem polskich medali  ?

Polscy pływacy wypadli w 15. ME na krótkiej pływalni w Szczecinie lepiej niż ktokolwiek oczekiwał.

- W Szczecinie nie nastąpiło żadne odrodzenie ani powrót do potęgi. Kiedy zresztą nią byliśmy? Pamiętacie Triest 2005? Nad Adriatykiem biało-czerwoni zdobyli 11 medali, w tym 5 złotych. Pływacki wunderteam, mówiono. W porządku, jeszcze w Budapeszcie na długim basenie rok później było wspaniale. I co potem? Wunderteam w Pekinie 2008 nie wyłowił żadnego medalu - skomentował jednak dziennikarz "PS", Sylwester Sikora.

Polska The Times: Pięć złotych medali Polaków  ?

Pierwsze w historii mistrzostwa Europy w pływaniu rozegrane w Polsce przejdą do historii jako impreza zwiastująca odradzanie się polskiego pływania. Malkontenci będą wytykać, że nie wszystkie gwiazdy przyjechały do Szczecina, ale tak jest niemal w każdych mistrzostwach.

Rzeczpospolita: Warto pływać pod wodą  ?

Polskie sukcesy w Szczecinie, złote medale Mateusza Sawrymowicza i Radosława Kawęckiego. Kawęcki pokazał, że jest mocny. Warto pływać pod wodą tak jak on, bo to się naprawdę opłaca.

Super Express: Spijali złotą śmietankę  ?

Worek medali na pływackich mistrzostwach Europy na krótkim basenie. Polska ekipa wyrównała rekord z 2005 roku. Zdobyła 5 złotych i 3 brązowe medale.

Fakt: Sawrymowicz zdobył medal na trybunach  ?

Czegoś takiego nie było w historii sportu. Mateusz Sawrymowicz został mistrzem Europy w pływackim wyścigu na 1500 metrów w... spodniach i koszulce! Wystartował w sobotnie południe w słabszej serii z tego względu, że był na dalekim miejscu w rankingu. Najlepsi mieli płynąć po południu. Polak nie miał godnych siebie konkurentów.

Czołówka klasyfikacji medalowej:

Zobacz jeden z najbardziej fotogenicznych sportów. GALERIA ?

Więcej o: