Pływanie. Otylia mistrzynią Polski. Czy wróci do olimpijskiej formy?

Otylia Jędrzejczak wygrała finał na 200 metrów stylem motylkowych podczas pływackich mistrzostw Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mistrzyni olimpijska z Aten poprawiła swój czas z eliminacji i wywalczyła minimum niezbędne do startu na Mistrzostwach Świata. Udało się to także Mireli Olczak, Pawłowi Korzeniowskiemu i Radosławowi Kawęckiemu.

Otylia Jędrzejczak już w eliminacjach pokazała klasę wypełniając minimum wymagane do startu na mistrzostwach świata. W tabelach światowych zdecydowanie prowadzą dwie Chinki, które dzielą tylko 4 setne sekundy. Najszybsza w 2011 roku jest Liu Zige z 2:04,40.

Spokojnie finiszująca Otylia ukończyła swój koronny dystans w czasie 2:09,34. tuż za nią była Mirela Olczak, która również wywalczyła minimum do startu w mistrzostwach świata. Trzecia finiszowała Paulina Sikora (2:11,47). Rezultat Otylii wyrównuje siedemnasty wynik na listach światowych w tym roku, który był autorstwa Chinki Jilani Zhu.

W finale 200 metrów stylem motylkowym mężczyzn doszło do najbardziej oczekiwanego starcia. Stary mistrz Paweł Korzeniowski przeciwko młodemu wilczkowi Marcinowi Cieślakowi Były mistrz świata rozpoczął niesamowicie mocno, zdecydowanie prowadząc od początku wyścigu. Ostatecznie finiszował z czasem 1:55,60 i jest to piąty wynik na świecie w tym roku. W tabelach wciąż prowadzi Japończyk Takeshi Matsuda (1:54,12).

Cieślak zawiódł nie osiągając rezultatu dającego start na MŚ. 1:58,36 to wynik niestety słaby, tym bardziej, że Marcin pływał już w tym roku poniżej minimum (1:57,17), wygrywając z Michaelem Pheplsem. Cieślak będzie musiał szukać swojej szansy na dystansie o połowę krótszym, oraz na 200 metrów stylem zmiennym. Brązowy medal dla Mateusza Kierzkowskiego (2:00,42).

Minimum na MŚ wywalczył za to Radosław Kawęcki, który z ogromną przewagą wygrał wyścig na 200m stylem grzbietowym. Rezultat najlepiej pływającego pod wodą zawodnika w Polsce (1:56,90) to czwarty wynik na świecie i osiągnięte bez problemu minimum na imprezę w Szanghaju. Czas srebrnego Mateusza Wysoczyńskiego to 2:02,90, zaś brązowego Krzysztofa Morawskiego- 2:04,22.