Londyn 2012. Ryan Lochte chce zdobyć osiem medali

Kiedy na igrzyskach w Pekinie Michael Phelps zdobył osiem złotych medali wydawało się, że jest to rekord który przetrwa wiele lat. Tymczasem już w 2012 roku w Londynie z osiągnięciem rodaka chce zmierzyć się Ryan Lochte, zdobywca sześciu medali pływackich mistrzostw świata na krótkim basenie w Dubaju.
W Dubaju Lochte zdobył pięć złotych medali w pięciu indywidualnych startach. Do tego dołożył złoto i srebro w sztafecie, kończąc mistrzostwa z siedmioma krążkami.

- Z pewnością udowodnił, że staje się najlepszym pływakiem świata, i to w taki sposób, że nie widzę końca jego możliwości - komentuje osiągnięcia Lochte asystent trenera kadry USA David Marsh. - To dopiero początek tego, na co go stać - dodał.

O braku ośmiu złotych medali zadecydowała słabsza postawa sztafet. Amerykanie zajęli drugie miejsce na 4x200 i czwarte na 4x100 metrów stylem dowolnym.

- Wszyscy myślimy, że osiem konkurencji jest w zasięgu. Jego siłą jest zdolność do pływania dwóch wyścigów w krótkim czasie, ma znakomitą zdolność do regeneracji - twierdzi Marsch. Nie są to puste słowa. W niedzielę Lochte zdobył trzy złote medale w ciągu zaledwie dwóch godzin!

Lochte już lepszy od Phelpsa?

Rywalizacja między Lochte a Phelpsem toczy się także bezpośrednio. Nowy mistrz dwukrotnie pokonał starego na letnich mistrzostwach Stanów Zjednoczonych. Zdobył też sześć złotych medali na mistrzostwach Pan Pacific, przy pięciu wywalczonych przez Phelpsa.

Kolejna runda rywalizacji między oboma pływakami odbędzie się w lipcu na mistrzostwach świata w Szanghaju. Następnie na olimpijskich kwalifikacjach USA i oczywiście w Londynie.

Ile startów w Londynie?

Lochte nie zdecydował wciąż, na ilu dystansach chce wystartować na igrzyskach.

- Po prostu się ścigam. Jak wiele dystansów będę w stanie popłynąć, w tylu popłynę. Po prostu lubię się ścigać, więc to może być jeden dystans a może być 20. To nie gra roli tak długo, jak długo mam szansę i mam z tego zabawę - deklaruje Lochte.

Rywale są bez szans

- Jeśli utrzyma swoją najlepszą dyspozycję do igrzysk, to nie mam żadnych szans - skomentował formę Austriak Markus Rogan. - Nie musi nic nikomu udowadniać, i to jest problem - dodał, sugerując, ze na Lochte nie ciąży presja podobna do tej która przytłacza ostatnio Michaela Phelpsa.

Tylko Lochte bije rekordy

Po zakazaniu stosowania kostiumów pływackich wykorzystujących nowoczesne technologie, gwałtownie spadła liczba nowych pływackich rekordów świata. Od początku 2010 roku padły tylko dwa. Oba ustanowił Lochte, na 200 stylem zmiennym i 400 metrów stylem dowolnym.

Pomóż nam poprawić portal Sport.pl »