MŚ w pływaniu. Rekord świata Ruty Meilutyte

Litwinka Ruta Meilutyte czasem 1.04,35 ustanowiła rekord świata na 100 m stylem klasycznym w półfinale pływackich MŚ w Barcelonie. Poprzedni rekord należał do Amerykanki Jessiki Hardy i był gorszy o 0,1 s.
16-letnia Meilutyte, mistrzyni olimpijska z Londynu, w finale tej konkurencji wystartuje we wtorek wieczorem.

To pierwszy rekord świata ustanowiony w Barcelonie. Mistrzostwa potrwają do 4 sierpnia.

Nastoletnia mistrzyni

Meilutyte urodziła się na Litwie, ale trzy lata temu wyemigrowała z ojcem na Wyspy Brytyjskie. Jej matka zginęła w wypadku samochodowym, gdy Ruta miała cztery lata. Ojciec postanowił emigrować z Kowna ze względów zarobkowych. Znalazł pracę jako ochroniarz, a potem zapisał córkę do szkoły pływackiej w Plymouth. Tam nastolatka zaczęła szlifować swój ogromny talent pod okiem trenera Jona Rudda.

- Chodzi do brytyjskiej szkoły, pływa w brytyjskim klubie i jej szkoleniowcem jest Brytyjczyk. To wszystko sprawia, że jest częścią także naszej historii i powinniśmy być z niej dumni. To taka nasza adoptowana Brytyjka - mówił podczas igrzysk Rudd.

Najlepszym dowodem na to, że Brytyjczyków poruszyły sukcesy nastolatki był wpis na twitterze Wayne'a Rooneya. "To coś niesamowitego. Złoto w wieku 15 lat" - napisał piłkarz Manchesteru United i reprezentacji Anglii podczas igrzysk.