Manchester United kupi Pogbę z samej sprzedaży koszulek Zlatana Ibrahimovicia? Co za bzdura!

W internecie już huczy. Tylko w pierwszym tygodniu sprzedaży koszulki Zlatana Ibrahimovicia przyniosły 75 mln funtów przychodu! Angielska prasa już głosi, że wystarczy kolejny tydzień, a transfer Pogby (ok. 112 mln funtów) może zostać sfinansowany z samej sprzedaż koszulek.

Oto tytuł z sobotniego "Daily Star":

Tytuł z Daily StarTytuł z Daily Star internet

Podobnie brzmiące "informacje" można znaleźć na Twitterze i w innych angielskich gazetach.

A jak jest naprawdę?

Wystarczy sięgnąć do raportu finansowego Manchester United z ubiegłego roku. Angielski klub to firma giełdowa, więc te raporty są całkowicie jawne.

A tam mamy np. zdanie: "The result is a robust wholesale apparel business that sold approximately 5 million items of Manchester United branded licensed products, including approximately 2 million replica jerseys, around the world in the last year" , z którego wynika, że w ubiegłym roku Manchester United sprzedał 2 mln koszulek na całym świecie.

W innym miejscu można natomiast znaleźć dane, ile na tym zarobił:

Retail, merchandising, apparel & products licensing revenue: - 31,652

Wynika z tego, że z sprzedaży 5 mln licencjonowanych produktów Manchester United miał przychody, zaokrąglając 31,7 mln funtów. Ogólnie rzecz biorąc - 6,3 funta z jednego produktu. Oczywiście na koszulkach ten przychód jest pewnie większy - 10-12 funtów. Nie zmienia to jednak faktu, że biznes koszulkowy to tylko mały procent w ogólnych przychodach klubu (395,2 mln funtów). Żadnego gigantycznego transferu nie da się za to sfinansować.

Warto przy tym pamiętać, że owe 75 mln za koszulki Zlatana Ibrahmovicia w pierwszym tygodniu sprzedaży to nie przychód klubu. W tym zawierają się: koszty produkcji, dystrybucji i promocji, prowizja dla producenta, marża sklepu, podatki i inne tego typu składowe ceny.

Zobacz wideo

Milik ledwo co w Napoli, a nowy klub już chce mu sprowadzić rywala. I to dwa razy droższego od Polaka!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.