MLS. Robbie Keane w LA Galaxy. Ktoś musi odejść

Robbie Keane oficjalnie został piłkarzem Los Angeles Galaxy. Irlandczyk podpisał kontrakt na zasadzie zwanej ?designated player? czyli zawodnika, którego pensja nie wchodzi w limit wynagrodzeń (salary cap) dla zawodników przewidzianej przez MLS. Galaxy ma już trzech takich zawodników i tylko na tyle pozwala liga.

Pierwszym zawodnikiem, który podpisał kontrakt na tej zasadzie był David Beckham. W 2007 roku związał się z LA Galaxy, a prawo "Designated Player" było wprowadzony niemal konkretnie dla angielskiego gwiazdora, którego pensja znacząco przewyższała wynagrodzenia kolegów. Zasada ta została nieoficjalnie ochrzczona "Beckham Rule" i stosowana w MLS m.in. dla takich graczy jak Thierry Henry, Torsten Frings czy Rafael Marquez.

Na tej samej zasadzie w Galaxy obok Beckhama są zatrudnieni Landon Donnovan i Juan Pablo Angel, jeden z nich (prawdopodobnie Kolumbijsczyk Angel) straci miejsce w zespole, ponieważ klub może zatrudniać tylko trzech zawodników z tego typu kontraktami.

- Może być świetnym wzmocnieniem dla naszego klubu - mówił trener Galaxy Bruce Arena o 31-letnim Keanie. - Jest doświadczony, sprawdzony jako piłkarz także na międzynarodowym szczeblu, ma jeszcze przed sobą wiele produktywnych lat.

Keane jest 10. strzelcem wszechczasów ligi angielskiej. Ostatnio reprezentował West Ham United i Celtic Glasgow, dokąd był wypożyczony z Tottenhamu Hotspur. - Wiemy, że gdy dostanie pozwolenie na pracę, my jako klub będziemy musieli zrobić kilka ruchów, które w świetle zasad MLS pozwolą, by Robbie mógł bez przeszkód dołączyć do zespołu. Wg najlepszego scenariuszu stanie się to w najbliższy weekend.

W tym sezonie żaden z napastników Galaxy nie trafia regularnie do bramki rywali. Klub ma nadzieję, że Keane będzie pierwszym takim graczem. - Nie jesteśmy tak niebezpieczni jak powinniśmy być. Szukaliśmy gracza, który nam pomoże - mówił Arena.

Najlepszym strzelcem zespołu w Galaxy jest Landon Donovan (11 trafień), ale gra na pozycji cofniętego napastnika także jego gole można określić jako sporadyczne. Z napastników - Juan Pablo Ángel ma na koncie trzy gole, a Chad Barrett - cztery.

Wg Donovana, który również ma za sobą grę w Premier League, Keane może zmienić oblicze zespołu. - Zawsze go szanowałem, to uczciwy facet, który ciężko pracuje. Odniesie sukces w lidze, bo jest pokornym piłkarzem i potrafi wypracować dla siebie okazje - powiedział kapitan Galaxy.

UEFA ogłosiła listę 10 najlepszych piłkarzy w Europie. Kto zwycięży? 

Więcej o: