Adam Olkowicz: Ukraina już nie odstaje w przygotowaniach do Euro 2012

- Przy budowie lotniska w Kijowie na trzy zmiany pracuje 1300 osób w Charkowie nowy terminal jest właściwie gotowy. W tym momencie Ukraina wróciła do stanu, w którym nie odstaje od naszych przygotowań - mówi Sport.pl wiceprezes PZPN ds. Euro 2012 Adam Olkowicz.

Kuba Dybalski: Czy Ukraina zrobiła rzeczywiście tak duży postęp w stosunku do majowego posiedzenia w Bukareszcie?

Adam Olkowicz: Wtedy Ukrainie pokazano żółtą kartkę. Ale proszę mi wierzyć od tego czasu nastąpiła duża mobilizacja, przecież w ostatnim czasie oddano do użytku dwa nowe stadiony - w Charkowie i Doniecku. Rozbudowywane są lotniska. W Kijowie na trzy zmiany pracuje 1300 osób w Charkowie nowy terminala jest właściwie gotowy. W tym momencie Ukraina wróciła do stanu, w którym nie odstaje od naszych przygotowań.

Tam będzie rozegrane Euro 2012 (kliknij i zobacz stadiony)

 

Co zdecydowało?

Wszyscy odnieśli pozytywny wrażenie, że Ukraina w wielu elementach rzeczywiście odnotowała duży postęp. W Bukareszcie wskazano na braki i one są nadrabiane. To jest zresztą właściwa decyzja. Chyba nikt nie czułby się dobrze gdyby Ukraińcom nie przyznano tego na co się umówiliśmy.

A inne sektory? Czy kibice będą mieli się gdzie przespać? Z miejscami hotelowymi problem był np. w Doniecku.

To jest dobre pytanie. Dziś poruszono ten temat. Wiadomo, że UEFA przeznacza po 20% biletów dla kibiców drużyn, które grają na stadionie. Jeśli np. będzie mecz Francja Niemcy to Donieck będzie musiał przyjąć 22 tys. kibiców, którzy będą chcieli się przespać w odpowiednim standardzie. Jeśli nie będą mieli takiej możliwości to UEFA może np. zdecydować, że w Doniecku będą tylko mecze grupowe. Ale miejmy nadzieję, że wszystko się ułoży.

Czyli jeszcze nie wiadomo jakie fazy będą rozgrywane na konkretnych stadionach? A kiedy to będzie przyklepane?

Na razie były przymiarki, określiliśmy z naszymi partnerami gdzie jaki mecz będzie rozegrany. Nie określono dziś terminu. Ale UEFA cały czas się przygląda i ma pole manewru. Do mistrzostw mamy jeszcze ponad dwa lata, więc dużo czasu. W listopadzie 2011 r. odbędzie się w Kijowie losowanie grup mistrzostw i wcześniej już będzie wiadomo kto gdzie zagra.

Polska była przygotowana na przejęcie obowiązków, w przypadku niekorzystnej dla Ukrainy decyzji?

Pozostawmy to pytanie bez odpowiedzi. Nasza kandydatura jest jedna, ale wspólna. Teraz już nie ma to znaczenia. Cieszymy się z decyzji UEFA.

Giersz: gratuluję Ukrainie postępu UEFA zdecydowała: Euro na Ukrainie > w czterech miastach. Finał w Kijowie

Więcej o: