Piłka nożna. Henryk Loska nie żyje. Był działaczem PZPN i mężem znanej spikerki Krystyny Loski

Zmarł Henryk Loska. Był działaczem PZPN i Górnika Zabrze oraz mężem Krystyny Loski i ojciem Grażyny Torbickiej. Miał 83 lata. ?Odszedł mój ulubiony kolega/działacz? - napisał na Twitterze prezes PZPN Zbigniew Boniek.

W latach siedemdziesiątych Loska był kierownikiem sekcji piłkarskiej Górnika Zabrze, działał też w PZPN. Jak przypomniał Tomasz Wieszczycki, współtworzył kilkuletni projekt budowy reprezentacji piłkarskiej na igrzysk w Barcelonie. W 1992 roku Polacy wywalczyli srebrne medale.

Loska skończył wydział górniczy na Politechnice Śląskiej . Był kierownikiem robót górniczych w kopalni "Ziemowit", później pracował w administracji w Katowicach, a następnie w Państwowej Radzie Górnictwa w Warszawie. Później robił karierę jako działacz Polskiego Związku Piłki Nożnej. Najpierw na Śląsku, a potem w centrali.

Od 1965 roku był działaczem Górnika Zabrze. Wcześniej pracował w Górniku Lędziny. - Przeniosłem się z A-klasy do klubu, który z każdym rokiem osiągał coraz większe sukcesy. Jak wchodziłem do Górnika, to buty czyściłem, z szacunku do tego klubu... No i przyszły wielkie sukcesy, w tym awans do finału Pucharu Zdobywców Pucharów w 1970 roku. Który polski klub osiągnął taki wynik? Nikt nie dorównał do tej pory Górnikowi - wspominał w 2012 roku .

Henryka Loska ożenił się z Krystyną Szostak, która już pod nazwiskiem męża była znaną spikerką telewizyjną. Znali się od dzieciństwa, oboje wychowywali się w Tychach. Ich córką jest znana prezenterka telewizyjna Grażyna Torbicka.

Więcej o: