Boniek wstrzymuje budowę siedziby PZPN w Wilanowie

W środę po posiedzeniu zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej ogłoszona zostanie decyzja w sprawie kontrowersyjnej siedziby związku w Wilanowie. Nowy prezes PZPN Zbigniew Boniek krytycznie ocenia pomysł budowy drogiego budynku. Inwestycja prawdopodobnie zostanie wstrzymana

Zobacz także Zobacz nową siedzibę PZPN. Rusza budowa [WIZUALIZACJE]

Maszyny budowlane miały wjechać na plac budowy pomiędzy ul. Sobieskiego a Resorową na początku listopada. Jednak do dziś panuje tam bezruch, działka jedynie została ogrodzona. - Zostaliśmy poproszeni, żeby ze wszystkimi pracami wstrzymać się do pierwszego posiedzenia nowego zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - mówi Wojciech Gerber z firmy Warbud, która miała zbudować siedzibę związku.

60 milionów oszczędności

Ogrodzenie pojawiło się na działce tuż przed wyborami nowych władz związku pod koniec października. Tuż po wyborach nowy prezes PZPN Zbigniew Boniek o siedzibie związku w rozmowie ze Sport.pl mówił tak: "Dostaliśmy ją w spadku, ale mam prawo wiedzieć, na jakiej zasadzie wszystko się odbywa. Skoro ma kosztować 60 mln zł, to sprawdzę, czy ten wydatek jest konieczny. Zobaczymy, co nam gwarantuje umowa, czy np. na działce jest miejsce na dwa boiska. Wiceprezes Marek Koźmiński przygotuje wstępną weryfikację umów i przedstawi ją na zarządzie. A my zdecydujemy: wchodzimy w to, czy próbujemy podjąć inne kroki. Ktoś mówi, że już nic nie da się zrobić. W życiu nie można nic zrobić tylko w jednym przypadku: kiedy się umrze. W pozostałych można próbować robić coś bardziej logicznego".

Portal Sport.interia.pl doniósł, że decyzja o wstrzymaniu budowy jest już przesądzona. - Oficjalnie nikt nam takiej informacji jeszcze nie przekazał - mówi Wojciech Gerber.

Siedzibę PZPN zaprojektowała katowicka pracownia Konior Studio. Miał to być to trzypiętrowy budynek o zaokrąglonych narożnikach, kształtem przypominającym trochę nowoczesny stadion. Tak jak np. stadion we Wrocławiu czy Allianz Arena w Monachium budynek będzie obciągnięty zewnętrzną elewacją z gęstej siatki.

Parter budynku ma być całkowicie przeszkloną otwartą przestrzenią z restauracją, sklepem z gadżetami piłkarskimi oraz salą zebrań i zjazdów. Na pierwszym piętrze zaplanowano pokoje hotelowe dla działaczy z terenu. Na drugim piętrze znajdą się biura, zaś na najwyższej kondygnacji, przeznaczonej dla zarządu związku zaplanowano duży częściowo zadaszony taras. Budynek będzie mieć ponadto trzy podziemne kondygnacje. Dwie najniższe zajmie garaż dla ponad 130 aut, a na tej położonej tuż pod powierzchnią ziemi znajdzie się m.in. sala konferencyjna oraz nieduży basen.

Więcej o: