PZPN. Lato bez ekstraklasy

Stefan Antkowiak, Zbigniew Boniek i Roman Kosecki. Tylko ci trzej kandydaci na prezesa PZPN mogą liczyć na głosy działaczy Ekstraklasy i I ligi.

Redaktor to dopiero jest kibic! Poznaj nas na profilu Facebook/Sportpl ?

Przywilej ten ominie Grzegorza Latę, który podczas wtorkowych przesłuchań wypadł najgorzej. Działacze zarzucali obecnemu prezesowi, że nie interesował się nimi podczas kadencji, mimo że poparli go w poprzednich wyborach.

- Najlepiej wypadł Kosecki. Był przygotowany, jego program przemówił do przesłuchujących. Położył duży nacisk na szkolenie. Również Boniek został dobrze odebrany, bo nie straszył, jak cztery lata temu, likwidacją terenowych związków i rozwalaniem struktur - opowiada nasz informator. Jego zdaniem trzecim kandydatem, który prawdopodobnie dostanie poparcie, jest Antkowiak, wielkopolski baron, wytypowany przez regionalnych działaczy. - Jego siłą jest spokój i brak chęci do konfrontacji - dodaje.

Pozostali kandydaci, m.in. były minister spraw zagranicznych Andrzej Olechowski i Tomasz Jagodziński, nie mają szans na zwycięstwo, choć na sam start już tak, bo do tego potrzeba 15 głosów poparcia członków PZPN (związki okręgowe, kluby).

Najgorzej w samym środku kampanii wypada Lato, który nagrabił sobie także u baronów. Ci ani nie przestraszyli się tego, że po utrzymaniu władzy zaznają zemsty prezesa, ani nie ulegli obietnicom, że będzie im dobrze przez następne cztery lata.

Obecne władze planują jednak zmianę ordynacji wyborczej. Według ich projektu głosowań na prezesa będzie kilka, a po każdym z nich odpadnie najgorszy kandydat. A w takim przypadku los Laty wcale nie jest przesądzony.

- 26 października będzie przełomowym dniem w polskim futbolu - mówi Michał Listkiewicz, były prezes PZPN, a teraz szef I ligi, który ma za sobą wielu delegatów. Nie ukrywa, że interesuje go stanowisko wiceprezesa ds. zagranicznych, ale nie poprze w zamian wszystkich kandydatów, którzy mu to obiecają. - Tylko niektórych - mówi tajemniczo.

Prawo głosu przysługuje 118 delegatom na zjazd. 60 z nich reprezentuje tzw. teren, 50 delegatów - Ekstraklasę i pierwszą ligę, trzech przedstawicieli ma Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwóch futbol kobiecy i futsal, a jednego środowisko sędziowskie.

Michał Listkiewicz i Mateusz Borek będą gośćmi audycji "Przy niedzieli o sporcie" w Radiu TOK FM. Początek w czwartek o godz. 17.

Waldemar Fornalik ? dla Sport.pl: Gole Lewandowskiego były kwestią czasu

Kto powinien zostać prezesem PZPN?
Więcej o: