PZPN. Kulikowski z Listkiewiczem wchodzą do gry?

Grzegorz Kulikowski, który utrzymuje, że korumpował Grzegorza Latę, włącza się do przedwyborczej gry. Swoje chce zyskać także szef klubów pierwszej ligi Michał Listkiewicz.

Kulikowski razem z Kazimierzem Greniem zorganizowali Lacie poprzednią, wygraną kampanię. Jego drogi z obecnym szefem PZPN rozeszły się jednak dość szybko, a kilka miesięcy temu Kulikowski ujawnił, że dał Lacie łapówkę przy rozmowach o nowej siedzibie związku. Byłego sekretarza generalnego Zdzisława Kręcinę nagrywał, kiedy ten w kompromitujący działacza sposób mówił o regułach panujących w PZPN.

Teraz Kulikowski znów ma ponoć swojego kandydata w wyborach na prezesa. Tak przynajmniej utrzymuje informator Sport.pl, a także kilku działaczy klubowych.

Jest nim Eugeniusz Stanek. To związany od wielu lat z PZPN prawnik, były szef Najwyższej Komisji Odwoławczej, w której rozstrzygały się najważniejsze dla polskiej piłki spory. Szans na wygraną w wyborach nie ma raczej na pewno, ale zbierając poparcie może przekazać swoje głosy bardziej liczącemu się kandydatowi, zyskując za to przywileje w nowym rozdaniu.

Na to samo liczy Michał Listkiewicz, były prezes związku, który stanął na czele klubów pierwszej ligi. On z kolei może zapewnić głosy 18 klubów rozgrywek, którymi zarządza. Ceną za to jest stanowisko wiceprezesa ds. zagranicznych, o którym Listkiewicz marzy od dość dawna.

Wybory prezesa odbędą się 26 października. By wystartować, trzeba zebrać poparcie 15 członków PZPN, szanse na to ma najprawdopodobniej tylko czterech kandydatów - Stefan Antkowiak, Zbigniew Boniek, Roman Kosecki oraz Grzegorz Lato.

Prawo głosu przysługuje 118 delegatom na zjazd. Aż 60 z nich reprezentuje tzw. teren, co oznacza, że najwięcej do powiedzenia mają baronowie, których kandydatem będzie najprawdopodobniej Antkowiak. W swoich preferencjach szefowie okręgowych związków nie są jednak jednomyślni.

50 delegatów reprezentuje futbol zawodowy, czyli Ekstraklasę (po dwa głosy na 16 klubów) i pierwszej ligi (po jednym głosie na 18 klubów). Trzech przedstawicieli ma Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej, po dwóch futbol kobiecy i futsal, a jednego środowisko sędziowskie.

Niech prezesa wybierają kibice - Ryszardz Czarnecki o PZPN ?

Więcej o:
Copyright © Agora SA