PZPN. Grzegorz Lato nie odda stołka walkowerem

Zdecydowałem się kandydować, ponieważ zachowanie ciągłości działań dobrze wpłynie na PZPN - ogłosił prezes. Wybory 26 października, według działaczy Lato ma minimalne szanse na reelekcję.

To desperacja, albo odwaga - mówi Jacek Masiota z zarządu PZPN. - Lato ma szanse tylko przy korzystnym zbiegu okoliczności - dodaje prawnik z Poznania. W listopadzie prezes tak mówił "Przeglądowi Sportowemu".

"PS": Nie wychodzimy z grupy na Euro, to Lato nie kandyduje w nowych wyborach?

Lato: Tak jest.

"PS": Nie ma wyników, odchodzą i Lato, i Smuda?

Lato: Tak trzeba to powiedzieć. Nie jestem przyspawany do stołka prezesa PZPN.

W czwartek w oświadczeniu napisał: "jako zawodnik nigdy nie oddałem żadnego meczu walkowerem", chwalił się, że szef UEFA Michel Platini wysoko ocenił organizację ME. - Zabrakło jedynie wyniku, przez pryzmat którego wiele osób ocenia moją pracę i uważa, że od niego powinna zależeć moja decyzja. Wierzę, że ten zespół może powalczyć o awans do finałów MŚ - mówił Lato.

- Kolejna kompromitacja. Od pewnego czasu podkreślałem, że to człowiek, który nie ma honoru - mówi prezes Podkarpackiego ZPN Kazimierz Greń. W 2008 roku prowadził kampanię wyborczą Laty, a teraz jest w opozycji.

- Szkoda, że do Laty nie dotarło, że nie ma szans. Stawiam na Ryszarda Niemca, który od 19 lat jest szefem Małopolskiego ZPN. Ma 70 lat, ale granica wieku biologicznego się przesuwa, czego jestem żywym przykładem - mówi 73-letni Lach, najstarszy członek zarządu.

Oprócz Niemca konkurentami Laty będą szef Wielkopolskiego ZPN Stefan Antkowiak, prezes Kujawsko-Pomorskiego ZPN Eugeniusz Nowak oraz Zdzisław Kręcina, były sekretarz PZPN. Wahają się Zbigniew Boniek i Masiota.

We wtorek zarząd PZPN wybierze selekcjonera reprezentacji. Faworytem jest Waldemar Fornalik, ale wzrosły też szanse Jerzego Engela. Dyrektora sportowego związku popiera czterech członków zarządu. Do wyboru potrzeba dziewięciu głosów.

- Nie brakuje działaczy, którzy głosują przeciw Lacie. Prezes popiera Fornalika, więc Engel może zebrać kilka głosów - mówi nam osoba z zarządu.

Więcej o: