W Gwinei Równikowej i Gabonie wystartował Puchar Narodów Afryki. Dwaj giganci i mikrusy

Wybrzeże Kości Słoniowej czeka na mistrzostwo kontynentu 20, a Ghana 30 lat. Lepszej okazji na triumf mogą już nie mieć.

Zero kontrowersji, żartów i luzu? To nie Facebook/Sportpl ?

Żeby zrozumieć, jak dziwne będą to mistrzostwa, trzeba wyobrazić sobie Euro 2012 bez Niemców, Hiszpanów, Holendrów i Portugalczyków, którzy odpadli, bo rzutu karnego nie wykorzystał Cristiano Ronaldo. Zamiast mocarzy do turnieju przygotowują się Litwa i Albania, a turniej organizuje Bułgaria z Macedonią.

Do PNA nie dotarły zwycięzca trzech ostatnich turniejów Egipt, najczęściej zdobywająca medale Nigeria i trzeci w klasyfikacji wszech czasów Kamerun. Zabraknie kontynentalnej potęgi ostatnich lat - RPA - i uczestnika ostatniego mundialu - Algierii. Największe futbolowe nacje Afryki chorują przewlekle (sąd właśnie rozwiązał nigeryjski związek) i tymczasowo (RPA odpadło, bo trener nie znał regulaminu i kazał piłkarzom grać o remis). Jak zwykle liczą na gwiazdy zachwycające w najsilniejszych ligach Europy i często się zawodzą. Gdyby Samuel Eto'o wykorzystał rzut karny w meczu z Senegalem, Kamerun pewnie awansowałby na PNA.

Przez zapaść gigantów do Gwinei Równikowej i Gabonu pojechały drużyny, które na początku eliminacji nawet nie marzyły o awansie, dla których w normalnych okolicznościach sukcesem byłby każdy punkt wyrwany na turnieju. Okoliczności normalne nie są, ale nie oznacza to, że zabraknie drużyn wielkich.

Wybrzeże Kości Słoniowej zbudowało drużynę, jakiej Afryka nie widziała przynajmniej przez dekadę. Piłkarzy występujących w wielkich klubach znajdziemy w obronie (Kolo Toure), wyłącznie z nich zbudowany jest atak (Drogba, Kalou, Gervinho). Najbardziej imponuje jednak środek pola. Cheick Tioté i Yaya Touré to para pomocników, na których z zazdrością patrzeć mogą nawet zespoły celujące w medal mundialu.

Problem w tym, że najzdolniejsze piłkarskie pokolenie w historii WKS nie wygrało jeszcze ani jednego medalu. - Za każdym razem słyszę, że jesteśmy faworytami, ale gdy sprawdzisz, ile mamy trofeów, okaże się, że niczego nie zdobyliśmy. Absolutnie niczego - mówi Tioté i powtarza, że jego drużyna musi w końcu zostać mistrzem kontynentu. Dla otoczonego w ojczyźnie boską czcią 34-letniego Drogby PNA może być ostatnią okazją na sukces w reprezentacyjnej koszulce.

Rok temu WKS było jedną z nadziei Afryki na medal MŚ. Ale w grupie mierzyło się z Portugalią i Brazylią, dowodził nimi trenerski nieudacznik Sven-Göran Eriksson, Drogba przyjechał na turniej z kontuzją. Skończyło się na fazie grupowej.

O medal w RPA niespodziewanie otarła się Ghana, która w 120 minucie ćwierćfinału nie wykorzystała rzutu karnego i poległa z Urugwajem. Na PNA podobnie jak na mundial nie pojechał Michael Essien, który dopiero wraca po kontuzji, ale w kadrze gwiazd nie brakuje. Asamoah Gyan i André Ayew wygrywali w ostatnich dwóch latach plebiscyt BBC na najlepszego piłkarza kontynentu.

Jeśli jednak w finałach dojdzie do takich sensacji, jak w eliminacjach, niewykluczone, że medalistów PNA zobaczymy wiosną w Ekstraklasie. Za atak Burkina Faso mają bowiem odpowiadać Abdou Razak Traore (Lechia Gdańsk) i Prejuce Nakoulma (Górnik Zabrze). Ten ostatni został zaproszony do kadry po osobistej interwencji prezydenta kraju Blaise'a Compaore.

PNA będzie pokazywał Eurosport.

Bukmacherzy typują zwycięzcę PNA

Źródło: William Hill

Gol za milion dolarów w Pucharze Narodów Afryki ?

Puchar Narodów Afryki bez największych. WKS i Ghana skazane na finał

Kto wygra Puchar Narodów Afryki?