Copa America. Narodowa misja jubilata Messiego

Argentyna - Kolumbia to najbardziej gwiazdorski ćwierćfinał Copa América. Świętujący urodziny podczas wielkich turniejów Leo Messi chce przełamać złą passę: własną i drużyny. Mecz Kolumbia - Argentyna w nocy z piątku na sobotę o 1.30. Transmisja w TVP Sport.

W sali jadalnej hotelu Radisson Concón w chilijskim La Serena zebrała się cała ekipa Argentyny. Dzień dobiegał końca, wsłuchani w odgłosy fal Pacyfiku piłkarze Gerarda Martino czekali, aż ich kapitan zdmuchnie świeczki na torcie z okazji 28. urodzin. Już jakiś czas temu Messi zarządził, że każdy gracz Albicelestes obchodzący uroczystości podczas zgrupowań ma być traktowany tak samo. Tort nie może być większy ani mniejszy, nie powinien być udekorowany mniej lub bardziej wystawnie. Nikt nie ma prawa poczuć się ważniejszy od innych.

Wiadomo jednak, że urodziny Messiego to coś nadzwyczajnego dla całej Argentyny. Z roku na rok 24 czerwca staje się w coraz większym stopniu świętem narodowym. Tym razem Messi dostał nagranie wideo, na którym jego trzyletni syn Thiago śpiewa mu: "Bądź szczęśliwy w dniu swoich urodzin".

Gwiazdor zwykle spędza urodziny na zgrupowaniach, podczas mundialu w RPA znalazł na swoim łóżku koszulkę z numerem 23 w prezencie od Diego Maradony. "Z całą serdecznością i podziwem, twój trener" - napisał mistrz świata z 1986 r.

Zaczęło się na zgrupowaniu kadry do lat 17. Dwa lata później Messi obchodził 19. urodziny podczas mistrzostw świata w Niemczech, razem z dokładnie o 9 lat starszym liderem drużyny Juanem Románem Riquelme. Ich wzajemne życzenia się nie spełniły, Argentyna przegrała w rzutach karnych ćwierćfinał z Niemcami. W przypadku Lionela to miało się stać regułą. Przez kolejne lata koledzy z kadry życzyli jemu i sobie triumfu w wielkich imprezach. Zawsze kończyło się na życzeniach.

Przed rokiem w Brazylii Messi obchodził 27. urodziny w Porto Alegre, przed grupowym meczem z Nigerią. Na Facebooku napisał: "Najlepszym prezentem będzie zdobycie Pucharu Świata". Było blisko, Argentyna grała w finale z Niemcami, ale znów się nie udało.

Przez ostatnie 22 lata Albicelestes wydali zastępy wspaniałych piłkarzy, z Messim, który za swoje dokonania w Barcelonie kandyduje do tytułu gracza wszech czasów, na czele. I zawsze coś stawało im na przeszkodzie. Dwa dni temu w hotelu Radisson Concón, gdzie Argentyna stacjonuje podczas chilijskiego Copa América, życzenia były wypowiadane po cichu. Żeby nie zapeszyć. Dziś, w ćwierćfinale, rywalem drużyny Martino jest bardzo silna Kolumbia.

Messi wspominał, jak zdmuchnął 18 świeczek w holenderskim Enschede podczas mistrzostw świata do lat 20, po ograniu Kolumbii w 1/8 finału. Z tamtego zespołu dziś w kadrze Argentyny grają Pablo Zabaleta (wtedy kapitan), Lucas Biglia, Ezequiel Garay i Fernando Gago. W Kolumbii występowali i występują Ospina, Falcao i Z niga. Dekadę temu Albicelestes pobili Kolumbijczyków i pomknęli po złoto, Messi z sześcioma golami został królem strzelców. Później zdobył jeszcze złoty medal igrzysk w Pekinie, ale to nie są sukcesy na miarę jego klasy i talentu.

Na "dorosłe" trofeum Messiego z kadrą rozkochany w piłce do obłędu kraj wciąż czeka. Kiedy, jeśli nie w Chile, gdy gwiazdor ma za sobą potrójną koronę zdobytą w Barcelonie? Wyniki i statystyki wskazują, że po dwóch latach zapaści Messi wraca na szczyt. Przed rokiem w Brazylii zdobywał bramki w fazie grupowej, ale w najważniejszych momentach często powłóczył nogami na boisku. W tym sezonie w meczach Barçy przebiegał sprintem niemal dwa razy większy dystans niż wcześniej. Znów jest wielki, a przecież w kadrze ma do pomocy graczy nie gorszych niż w klubie. Ángel Di Mar~a, Javier Pastore i odrodzony Sergio Agüero tworzą wraz z Messim potęgę ataku Albicelestes, jakiej nie ma żaden inny zespół.

Mimo wszystko w fazie grupowej Copa América w Chile Argentyna powielała stare grzechy, grała przeciętnie, pokonując bramkarzy Jamajki, Urugwaju i Paragwaju ledwie cztery razy. Pocieszeniem dla Albicelestes może być forma Kolumbii, która po fazie grupowej mundialu w Brazylii miała dziewięć goli, a teraz - tylko jednego. Po świetnym sezonie w Realu James Rodr~guez nie radzi sobie z rolą lidera kadry. - Gramy źle. Trzeba to sobie powiedzieć jasno - stwierdził po bezbramkowym remisie z Peru, który skazał Kolumbię na trzecie miejsce w grupie i ćwierćfinał z Argentyną.

Potencjał drużyna José Pékermana ma jednak ogromny. Znakomity przed laty napastnik Faustino Asprilla uważa, że obecne pokolenie graczy kolumbijskich dorównuje temu, którego symbolami byli on i Carlos Valderrama. - My zmarnowaliśmy swoją wielką szansę na mundialu w 1994 r. - przypomina. I dodaje, że jego rówieśnicy uważali za sukces sam wyjazd do klubów europejskich. - James, Falcao, Jackson Mart~nez przybywają do Europy, by grać tam główne role. To ich różni od nas - tłumaczy.

Dziś na Copa América odbędzie się więc małe El Clásico - naprzeciwko siebie stają liderzy Barcelony i Realu. Argentyna i Kolumbia to zespoły pełne gwiazd, które świeciły dotąd w Chile marnym blaskiem, jakby zbierały siły na decydujące starcie. W ankiecie argentyńskiego "El Clarin" aż 75 proc Argentyńczyków marzy o półfinale z Brazylią. A potem o finale z Chile, w którym 28--letni Messi ma przełamać złą passę.

źródło: Okazje.info

Więcej o: