Liga turecka. Prezes Trabzonsporu zatrzymany, co z Polakami?

Turcy spodziewali się, że zamieszane w korupcję Fenerbahce straci tytuł, a mistrzem zostanie ogłoszony drugi w tabeli Trabzonspor. Do poniedziałku, gdy policja zatrzymała prezesa klubu braci Brożków, Arkadiusza Głowackiego i Adriana Mierzejewskiego

Bez adminów. Najmocniejsze poglądy na Facebook.com/Sportpl ?

W sumie zatrzymano 22 osoby, w tym piłkarzy, byłego szefa federacji i prezesa Trabzonsporu Sadriego Senera. - Nie wiadomo, o co jest podejrzewany. W najlepszym - dla klubu - wypadku próbował mobilizować rywali Fenerbahce premiami. W Turcji to przestępstwo, ale mało prawdopodobne, by Trabzonspor wyleciał za nie z ligi. Nie można jednak wykluczyć, że chodzi o coś poważniejszego, a mistrzem zostanie trzeci w tabeli Bursaspor. Teraz już chyba nic nas nie zaskoczy - tłumaczy turecki dziennikarz.

Największy w historii tamtejszego futbolu skandal korupcyjny wybuchł tydzień temu, gdy zatrzymano 60 osób, w tym prezesa Fenerbahce Aziza Yildirima. W ustawianiu meczów pomagali mu agenci, działacze i zawodnicy. Śledztwo dotyczy poprzedniego sezonu, w którym drużyna ze Stambułu wyprzedziła Trabzonspor lepszym bilansem bramkowym. Mistrzostwo rozstrzygnęło się w ostatniej kolejce. Fenerbahce pokonało Sivasspor z Kamilem Grosickim 4:3. Przekupiony miał zostać bramkarz Sivassporu. - Strzelajcie z każdej pozycji - mówił agent golkipera działaczowi klubu ze Stambułu.

Gdy w niedzielę Yildirimowi postawiono zarzuty łapówkarstwa i stworzenia zorganizowanej grupy przestępczej, kilkuset wściekłych fanów wyległo na ulicę. Działacze narzekają, że ich klub został zlinczowany przed media. O spokój apelował premier Tayyip Erdogan, fan mistrzów.

Do poniedziałku w Turcji zastanawiano się, które zespoły zostaną zgłoszone do europejskich pucharów. Mistrz kraju ma zapewniony udział w fazie grupowej, wicemistrz w III rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. UEFA nie pozwala zgłaszać zespołów zamieszanych w korupcję, ale prezes federacji Mehmet Ali Aydinlar ogłosił, że w LM zagra Fenerbahce i Trabzonspor, a Bursaspor, Gaziantepspor i Be ikta wystąpią w Lidze Europejskiej. - Jesteśmy trochę zaniepokojeni, ale spokojnie czekamy na to, co się wydarzy. Na razie nie wiemy nawet, pod jakim zarzutem zatrzymano szefa Trabzonsporu - mówi Bartłomiej Bolek, agent braci Brożków, Głowackiego i Mierzejewskiego.

Turcy szacują, że w razie degradacji Fenerbahce straci ok. 21 mln euro. Ale wyrzucenie najpopularniejszego klubu może oznaczać także renegocjowanie umowy sprzedaży praw telewizyjnych. Według ostatniego kontraktu liga turecka dostaje aż 260 mln euro rocznie. Więcej w Europie zarabiają tylko w Hiszpanii, Niemczech, we Francji, Włoszech i w Anglii.

Rekordowy transfer Gokhana Inlera ?

Więcej o: