Rosjanie zachwyceni Krychowiakiem po drobiazgowej analizie. "To Vidal naszej ligi"

Krychowiak w Lokomotiwie ma więcej defensywnych zadań? Na pewno częściej niż kiedyś wyprowadza akcje drużyny. Jak zwrócili jednak uwagę rosyjscy analitycy, to w tym sezonie Polak ma najwięcej w karierze kontaktów z piłką w polu karnym rywala i statystyk, którymi wcześniej nie mógł się pochwalić.

Grzegorz Krychowiak w Premier Lidze został wybrany piłkarzem kwietnia, a jego klub na wiosnę przeszedł metamorfozę. Od początku roku do końca ubiegłego miesiąca wygrał wszystkie jedenaście meczów. Ze środka tabeli wspiął się na ligowe podium, walczy o Champions League i zameldował się w półfinale Pucharu Rosji. Dobrego wrażenia nie popsuła nawet ostatnia wysoka porażka z liderującym Zenitem. Krychowiak do dobrych rezultatów mocno się przyczynił, również w ofensywie. Pod koniec poprzedniego roku miał dwa gole. Teraz bramek ma już 11, najwięcej w karierze w jednym sezonie. O przebudzeniu Lokomotiwu pisał na Sport.pl Dawid Szymczak.

Rosyjscy analitycy piłkarscy portalu Sports.ru Aleksandr Dorski i Wadim Łukomski, również wyróżnili Polaka i spróbowali zbadać jego wkład w grę drużyny oraz scharakteryzować go przy pomocy statystyk.

Zobacz wideo Krychowiak zamknięty w podmoskiewskim lesie. "W tym miesiącu byłem 2-3 razy w domu" [SEKCJA PIŁKARSKA #70]

Krychowiak najczęściej w karierze z piłką w polu karnym rywala

Na początek zajęli się ofensywnymi aspektami gry. Próbowali przyrównać jego występy za kadencji trenera Jurija Siomina (był w klubie do maja 2020 roku), do tego co Polak prezentuje za Marko Nikolicia. Obiegowa opinia i spostrzeżenia fanów mówiły jedno. Odkąd klub objął Serb, Krychowiak przygasł w ofensywie, co wydawały się potwierdzać też liczby - tylko trzy gole i jedna asysta w pierwszej części sezonu. Tylko, bo w analogicznym okresie rok wcześniej, bramek miał trzy razy tyle. Sam zawodnik tłumaczył to innymi zadaniami na boisku, ustawieniem bliżej swojej bramki i mniejszą liczbą odwiedzin pola karnego rywali.

"Krychowiak za czasów Nikolicia rzeczywiście bardziej się cofnął, było to szczególnie zauważalne pod koniec ubiegłego sezonu, kiedy obok niego grał Dmitrij Barinow, a nie Danił Kulikow, który lepiej radzi sobie z piłką. Oszacowanie częstotliwości wizyt Krychowiaka w polu karnym rywala nie pokrywa się natomiast z rzeczywistością" - zauważają Dorski i Łukomski.

W pierwszej części tego sezonu, w którym Krychowiak miał dużo gorszy bilans asyst i goli niż obecnie, Polak miał nieco ponad 2 kontakty z piłką w polu karnym rywala na mecz. Obecnie ta liczba wzrosła i na wiosnę wynosi już ponad 2,5 kontaktu z piłką. Dane wyraźnie pokazują, że to za trenera Nikolicia, Krychowiak ma pod bramką rywala więcej okazji niż za Siomina. W dodatku jest to liczba większa niż podczas jego debiutanckiego sezonu w Lokomotiwie. Takich statystyk Krychowiak nie miał zresztą w całej swojej karierze. Dla porównania w Reims, Sewilli czy PSG wskaźnik kontaktów z piłką w polu karnym oponentów wynosił co najwyżej 1,1.

Krychowiak z piłką w polu karnym rywalaKrychowiak z piłką w polu karnym rywala graf. KS, fot. Anton Zajcew

Najlepsze liczby w kontratakach. "To nasz Vidal"

Z drugiej strony, obecnie Krychowiak wykonuje więcej podań na własnej połowie boiska niż było to za Siomina. Zdaniem rosyjskich analityków wrażenie, że Krychowiak rzadziej uczestniczy w końcowych fragmentach akcji swojej drużyny, wynika z tego, że optycznie sporo jest przy piłce na swojej połowie.

Dane rzeczywiście potwierdzają zwiększony udział Polaka we wstępnych fazach ataków. Liczba jego kontaktów z piłką wzrosła tu o prawie 10 w stosunku do tego, co było za Siomina (z 66,6 do 75,1).

Dane pokazują też, że Krychowiak bardzo dobrze czuje się podczas kontrataków. Wiosną w ciągu 15 sekund od odebrania piłki na własnej połowie Polak oddał już 6 strzałów na bramkę rywali. Sam po szybkich atakach strzelił dwa gole i zanotował dwie asysty. To najlepszy wiosenny wynik w lidze rosyjskiej w tym elemencie. Wpływ na niego mają znakomite dogrania Francois Kamano oraz Rifata Zhemaletdinowa, ale też wspaniały strzał, z którego Polak w Rosji słynie i często się na takie rozwiązanie decyduje, nawet z większej odległości.

Niezwykły pomysł w Rosji. Szczepionka razem z biletem na meczNiezwykły pomysł w Rosji. Szczepionka razem z biletem na mecz

W ustawieniu, które stosuje nowy trener Lokomotiwu bardzo ważną rolę odgrywają środkowi pomocnicy. "Muszą wykonać ogromną pracę, zrozumieć, kiedy naciskać rywala, a kiedy czekać na niego na własnej połowie" - tłumaczył Nikolić w rozmowie ze Sports.ru. Krychowiaka serbski trener sprawdzał już na szóstce, ósemce, czy dziesiątce, a zawodnik z wszelkimi zadaniami radził sobie znakomicie.

"Krychowiak to Arturo Vidal naszej ligi. Obaj są cenni właśnie ze względu na niesamowicie szeroki zakres ich boiskowej pracy" - komplementują Polaka Dorski i Łukomski.

Teraz gwiazda Lokomotiwu najczęściej występuje na ósemce - jak zaznaczają analitycy Sports.ru - pozycji bardzo wymagającej.

"Ponieważ Lokomotiw gra bez skrzydłowych, Grzegorz musi pokryć spory obszar boiska. Często w ciągu krótkiej chwili gra zarówno przeciwko obrońcy rywala jak i jego środkowemu pomocnikowi, przez co musi szybko i mądrze się przemieszczać" - piszą dziennikarze. Dobrą pracę Polaka ilustrują przykładami. Widać na nich mnogość zadań i stref boiska, w których operuje pomocnik. 

Zmienność stref i zadań na boiskuZmienność stref i zadań na boisku opracowanie: Sports.ru

Zasłaniający cień Krychowiaka

Analitycy na podstawie przejrzanych meczów zwrócili też uwagę, że Polak często musi radzić sobie z dwoma zawodnikami rywala, ograniczając możliwe rozegranie między nimi. Wychodzi mu nieźle dzięki dobremu ustawieniu i poruszaniu się.

Jak zwracają uwagę analitycy, obrona Loko w tym schemacie funkcjonuje dobrze, bo "Krychowiak doskonale wyczuwa chwile na przyciśnięcie rywala posiadającego piłkę, zamykając przy tym przestrzeń dającą mu możliwość bezpośredniego podania do kolegi. W przypadku tej techniki istnieje nawet modny termin <zasłaniać cieniem>. To znaczy, że zawodnik kontroluje rywala za plecami, podczas gdy bezpośredni nacisk jest wywierany na tego, który stoi przed nim" - czytamy.

Blokowanie podań rywaliBlokowanie podań rywali opracowanie: Sports.ru

Analizujący mecze Lokomotiwu pokazują też, że Polak ma doskonałe wyczucie w elemencie nacisku na rywala. "Prawie zawsze jest gotowy do startu i umiejętnie ocenia gorsze podania przeciwnika, niedokładne przyjęcia piłki i inne potknięcia, które mogą skutkować błędami" - zaznaczają.

Dziennikarze przyznają, że Krychowiakowi daleko jest do doskonałości, jeśli chodzi o grę z piłką. Z kolei "w roli zawodnika defensywnego zachowuje się czasem zbyt agresywnie i otwiera niebezpieczne strefy". Przyznają jednak, że obecna pozycja dobrze podkreśla jego atuty, a Polak odznacza się "wytrzymałością i dynamizmem".

Więcej o: