Krychowiak w Sevilli. Droższy był tylko Jerzy Dudek

We wtorek Grzegorz Krychowiak podpisze 4-letni kontrakt z hiszpańską Sevillą, w poniedziałek przechodził badania medyczne.

Sevilla to piąty klub Primera División, ale przede wszystkim ostatni zwycięzca Ligi Europy, a także dwukrotny zdobywca Pucharu UEFA w 2005 i 2006 roku. Krychowiak wybrał Andaluzję zamiast wyjazdu do Toskanii lub północnych Niemiec.

Kariera 24-letniego Polaka na Zachodzie zaczęła się w wieku 16 lat, gdy jako piłkarz juniorów Arki Gdynia podjął decyzję o wyjeździe do Francji. Grał w Bordeaux, w Nantes, a ostatnio w Reims, ale nikt się nie spodziewał, że zajdzie tak daleko. A tym bardziej, że zostanie jednym z dwóch najdroższych piłkarzy w historii polskiego futbolu. Hiszpanie zapłacą za niego około 5,5 mln euro. Na pierwszym miejscu wciąż znajduje się Jerzy Dudek, za którego w 2001 roku Liverpool zapłacił Feyenoordowi Rotterdam 7,5 mln euro. - Reims oczekiwał wpłacenia klauzuli odstępnego w wysokości 7 mln euro, zapisanej w kontrakcie, ale to zbyt wysoka suma. Za rok kończył mu się kontrakt i odszedłby za darmo - mówi Cezary Kucharski, menedżer piłkarza.

Niektórzy mogą być zaskoczeni transferem do zwycięzcy Ligi Europy, ale w tym przypadku nie ma nic dziwnego - Polak był przecież w jedenastce rundy jesiennej ligi francuskiej dziennika "L'Equipe", a Sevilla obserwowała piłkarza od dawna. Latem ofertę złożyły mu też kluby z Włoch (Fiorentina) i Niemiec (HSV Hamburg), ale odkąd miesiąc temu rozpoczęły się negocjacje z Hiszpanami, Krychowiak był zdecydowany na Sevillę, gdzie będzie zarabiał blisko trzy razy więcej niż w Reims. Niedawno nie przedłużył kontraktu z francuskim klubem, który też oferował mu podwyżkę.

Bardziej zaskakuje odmienny styl Krychowiaka i dotychczasowych cofniętych pomocników Sevilli. To zawodnicy, którzy potrafią rozegrać piłkę, odnaleźć się w grze kombinacyjnej, a nawet zagrać podanie otwierające drogę do bramki. Krychowiak nie ma tych atutów, w Ligue 1 statystycznie zaliczał tylko pół kluczowego podania na mecz. Sevilla po odejściu rozgrywającego Ivana Rakiticia do Barcelony zamierza jednak trochę zmienić swój styl. Krychowiak ma wciąż robić to, co potrafi: być agresywnym, wygrywać pojedynki główkowe (w pewnym okresie minionego sezonu aż 89 proc. zwycięskich). Hiszpanie liczą, że 24-latek będzie się wciąż rozwijał. I szybko się zaadaptuje do wymagającej Primera División.

Z decyzji Krychowiaka zadowolony jest selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka. W ostatnim okresie piłkarz nie grał dobrze w kadrze. Po jego transferze ewentualna podstawowa jedenastka reprezentacji Polski wygląda imponująco. W zaczynających się we wrześniu eliminacjach do Euro 2014 w bramce stanie zawodnik Arsenalu lub Southampton, blok defensywny mogą tworzyć zawodnicy Dortmundu, Torino, Steauy Bukareszt, TSV Monachium. W pomocy są piłkarze Dortmundu, Sevilli, Wolfsburga i Rennes, w ataku - Bayernu Monachium i Ajaksu Amsterdam. Zmarnowanie takiego potencjału byłoby niebywałym osiągnięciem. f

Real się zemści? Barca okiełzna Suareza? A może znów Atletico? Sprawdź co słychać w Hiszpanii i u innych po mundialu!

źródło: Okazje.info

Więcej o: