Ściągawka dla "identity". Sobiech lepszy od Lewandowskiego, wszystkowidzący Klich, Obraniak dostawił nogę

Do tej pory podsumowanie występów polskich piłkarzy za granicą nosiło u nas tytuł "Ściągawka dla Fornalika", jest on już jednak nieaktualny, bo selekcjonera Waldemara Fornalika zastąpił tajemniczy "identity". I właśnie do tego nieokreślonego jeszcze człowieka, o którym mówił prezes PZPN Zbigniew Boniek, kierujemy dzisiejsze podsumowanie. Żeby nie przegapił m.in. informacji, że w Holandii Mateusz Klich zaliczył cztery asysty, we Francji Ludovic Obraniak strzelił bramkę, a w Niemczech lepiej od Roberta Lewandowskiego wypadł Artur Sobiech.

Relacje z najważniejszych zawodów w aplikacji Sport.pl Live na iOS , na Androida i Windows Phone

ANGLIA

Tradycyjnie już dobry występ w Anglii zaliczył Artur Boruc i tym razem nie pozwolił wygrać Manchesterowi United. W starciu z jednymi z najgroźniejszych napastników świata, Waynem Rooneyem i Robinem van Persie Boruc skapitulował tylko raz, gdy Holender dobijał strzał Anglika. Southampton zremisowało 1:1, a bramkarz reprezentacji Polski miał sporo szczęścia (obrońcy tytułu dwukrotnie trafiali w poprzeczkę), ale popisał się też kilkoma niezłymi interwencjami, jak choćby przy strzale Adnana Januzaja.

Poniżej kilka interwencji polskiego bramkarza z tego meczu:

SkySports ocenił Polaka na siedem w skali 0-10, a w skali 0-5 Goal.com dał Borucowi 3.5. Dobre interwencje Boruca sprawiły, że David Moyes w dalszym ciągu nie może spać spokojnie. A przyszłego selekcjonera może cieszyć fakt, że kontuzja, która wyeliminowała Polaka z meczu z Anglią, na szczęście nie była groźna.

Znacznie mniej pracy od swojego kolegi z reprezentacji miał w meczu Arsenalu z Norwich Wojciech Szczęsny , a jeszcze mniej Łukasz Fabiański , który siedział na ławce. Szczęsny puścił jedną bramkę (Arsenal wygrał 4:1), ale poza tym spisywał się bardzo pewnie. Kilkakrotnie to dzięki jego interwencjom "Kanonierzy" nie musieli martwić się o to, że Norwich zacznie gonić wynik.

Goal.com dał Szczęsnemu dość słabą notę 2,5/5, ale w uzasadnieniu dziennikarze piszą, że był solidny i pewny, a przy bramce nie zawinił. SkySports przyznał Polakowi taką samą ocenę jak Borucowi, czyli "siódemkę".

Southampton spadł na szóstą pozycję, Arsenal wciąż jest pierwszy.

Żadnej bramki nie puścił natomiast Tomasz Kuszczak . Bramkarz drugoligowego Brighton zachował czyste konto po raz czwarty w dwunastym ligowym występie. Polaka (który nie miał zbyt wiele do roboty) wynik bezbramkowego meczu z Yeovil nie może jednak specjalnie cieszyć, bo do miejsca, które zapewnia możliwość gry w barażach o Premier League Brighton, traci osiem punktów.

W lidze The Championship grali też trzej inni Polacy. Radosław Majewski z Nottingham zagrał 64 minuty w zakończonym remisem 1:1 meczu z Bournemouth. Tomasz Cywka pojawił się na boisku na 25 minut w wygranym 3:2 przez Barnsley meczu z Middlesbrough. Cały mecz w barwach Leicester rozegrał za to Marcin Wasilewski a jego drużyna pokonała Huddersfield 2:1.

NIEMCY

Na Signal Iduna Park w Dortmundzie byliśmy świadkami "polskiego" meczu - Borussia podejmowała Hannover. Na murawie zobaczyliśmy trzech Polaków. Dwóch z nich, Artur Sobiech i Robert Lewandowski rozpoczęło spotkanie od początku, ale obaj mieli ogromne problemy ze stworzeniem sobie klarownych sytuacji do strzelenia bramki.

Jakub Błaszczykowski wszedł na boisko dopiero w 66. minucie, zmieniając Marco Reusa. Nie wyróżnił się jednak po wejściu niczym specjalnym.

Występu polskich piłkarzy w tym meczu nie docenili też dziennikarze "Bilda". W skali 1-6 (gdzie im niższa, tym lepsza) najlepiej z Polaków z dwójki napastników został oceniony Sobiech, który dostał "czwórkę". Lewandowski otrzymał bardzo słabą "5", a Błaszczykowski grał zbyt krótko, by go ocenić.

Łukasz Piszczek dopiero wraca do formy po operacjach i wszystko wskazuje na to, że nie wróci do gry do początku przyszłego roku.

Dwóch Polaków w pierwszych składach swoich zespołów wybiegło też na boisko Hoffenheim, gdzie na ligowe spotkanie przyjechał Bayer Leverkusen. Lepsi po golu, którego nie było Kiesslinga okazali się goście i wygrali 2:1.

Mimo to nieźle oceniony został Eugen Polanski , który od dziennikarzy "Bilda" dostał "3", a od Goal.com 3,5/5 (nikt w zespole nie otrzymał wyższej oceny). Sebastian Boenisch , który bronił barw gości, zdaniem "Bilda" zagrał na czwórkę, a Goal.com dał mu tym razem ocenę "3"

Mariusz Stępiński (Norymberga) znalazł się poza kadrą na mecz z Eintrachtem (1:1), tak samo jak Martin Kobylanski (Werder) w spotkaniu z Freiburgiem (0:0). Ten drugi wystąpił w drugiej drużynie Werderu i zdobył dwie bramki w wygranym 3:1 meczu z SV Wilhemshaven.

Ariela Borysiuka tym razem nie było nawet w kadrze drugoligowego Kaiserslautern, które zremisowało 2:2 z Karslruher.

Wystąpił natomiast Arkadiusz Milik , który wszedł na 27 minut meczu Augsburga z VfL Wolfsburg (1:2).

HOLANDIA Kapitalny występ ma za sobą Mateusz Klich . Zwolle pokonało 6:1 ADO Den Haag w spotkaniu 10. kolejki Eredivisie, a polski pomocnik zanotował aż cztery asysty. I wszystkie bardzo ładne, po prostopadłych podaniach (trzech długich i jednym krótszym), a poniżej chyba najładniejsza z nich.

Zwo ADO Saymak przez goalsandmore

Holenderska odsłona serwisu Goal.com wszystkowidzącego na boisku Klicha uznała za gracza meczu. Wyczyn Polaka, który zagrał pełne 90 minut, jest tym bardziej efektowny, że w poprzednich dziewięciu spotkaniach nie asystował ani razu. Po dziesięciu kolejkach Zwolle zajmuje trzecią pozycję ze stratą jednego punktu do prowadzącego Twente.

Tyle samo "oczek" traci do lidera PSV, które mogło objąć pozycję lidera, ale przegrało 0:1 z Groningen. Cały mecz w barwach drużyny z Eindhoven rozegrał Przemysław Tytoń i pechowo przepuścił piłkę między nogami.

Więcej szczęścia miał Filip Kurto , którego Roda tym razem wygrała 2:1 z Waalwijk 2:1. A w drugiej lidze reprezentant młodzieżówki Piotr Parzyszek strzelił dwa gole dla De Graafschap w wygranym 6:1 meczu z Oss. Polak ma na koncie już 11 trafień i jest liderem klasyfikacji strzelców.

FRANCJA

Tylko 28 minut w przegranym 1:2 meczu z Toulouse zagrał pomocnik Reims Grzegorz Krychowiak . Pełne 90 minut biegał po boisku za to Ludovic Obraniak i strzelił nawet gola w zakończonym remisem 1:1 meczu z Lyonem.

Obraniak mimo strzelonej bramki dostał przeciętną notę "5" od serwisu Football.fr.

PONADTO GRALI (LUB NIE GRALI):

Włochy

Z całej naszej włoskiej kolonii zagrał tylko 16 minut Piotr Zieliński , a Udinese przegrało z Milanem 0:1. Spotkanie z trybun obejrzał gościnnie kolega z kadry Grzegorz Krychowiak i nie omieszkał się tym pochwalić na Twitterze.

Kamil Glik (Torino) nie mógł uczestniczyć w zakończonym remisem 3:3 meczu z Interem, bo pauzował za kartki. Paweł Wszołek (Sampdoria) obejrzał zwycięstwo swojego zespołu 2:1 z Livorno z ławki, a jego klubowego kolegę Bartosza Salamona nie było w kadrze meczowej. Na ławce spędzili spotkania swoich drużyn również Rafał Wolski (Fiorentina pokonała 4:2 Juventus), Tomasz Kupisz (Chievo przegrało z Genoą 1:2) i Łukasz Skorupski (Roma wygrała z Napoli 2:0).

Hiszpania

Bartłomiej Pawłowski nie zagrał przeciwko Realowi Madryt, który pokonał jego Malagę 2:0. Polak był poza kadrą meczową. Natomiast Damien Perquis obejrzał porażkę Betisu (1:2) z Elche z ławki rezerwowych. Belgia

Waldemar Sobota rozegrał niezły mecz w Belgii, ale był mocno nieskuteczny. Poza tym jego dobrego podania nie wykorzystał w końcówce spotkania Vadis Odjidja-Ofoe. Brugge przegrało 1:4 z KV Kortrijk i była to pierwsza ligowa porażka tej drużyny w sezonie.

Tymczasem Seweryn Michalski obejrzał z ławki rezerwowych wygrany 3:0 mecz przez Beveren z Oostende.

Chorwacja

Grzegorz Sandomierski jest kontuzjowany, dlatego w meczu Dinama z RNK Split (0:1) był poza kadrą.

Grecja

Sebastian Przyrowski wpuścił trzy gole w przegranym przez Levadiakos 0:3 meczu z Atromitosem. Litwa

Kolejnego gola w litewskiej ekstraklasie zdobył Kamil Biliński . Polak grał 76 minut, a jego Żalgiris zremisował 1:1 z Ekranasem.

Rumunia

Trzech Polaków wystąpiło na rumuńskich boiskach. Łukasz Szukała zagrał cały, wygrany 4:0 przez Steauę mecz z Viitorul, a Piotr Celeban (Vaslui) przegrany 1:2 z Coroną Brasov. Jego klubowy kolega Jakub Wilk przebywał na boisku 59 minut.

Norwegia

Piotr Leciejewski trzy razy wyciągał piłkę z siatki, a SK Brann przegrało z Sarpsborgiem 2:3. Natomiast Jarosław Fojut z Tromso strzelił gola w wygranym 4:2 meczu z Vikingiem.

Turcja

Trabzonspor Adriana Mierzejewskiego zremisował bezbramkowo z Sivassporem Kamila Grosickiego . Ten pierwszy zagrał 77 minut, ale miewał o wiele lepsze spotkania w tym sezonie, natomiast Grosickiego nie było w kadrze meczowej.

Rosja

Nie zagrali Maciej Makuszewski (Terek, ławka), Maciej Rybus (Terek, kontuzja), Marcin Komorowski (Terek, kontuzja) oraz Artur Jędrzejczyk (Krasnodar, ławka). Całe spotkanie rozegrał natomiast Marcin Kowalczyk z Wołgi, która pokonała 2:1 Rubin Kazań Piotra Polczaka (również nieobecnego).

Ukraina

Mariusz Lewandowski nie zagrał ani minuty w przegranym przez Sewastopol 0:3 meczu z Zoryą.

USA

Tomaszowi Zahorskiemu nie udało się tym razem trafić do siatki, a jego drugoligowe San Antonio Scorpions uległo Tampa Bay Rowdies 0:1.