Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Wisła Kraków znów w tarapatach! Właściciele klubu musieli udzielić kolejnej pożyczki

Wisła Kraków ponownie znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Jakub Błaszczykowski i pozostali współwłaściciele klubu udzielili kolejnej pożyczki, tym razem w wysokości trzech milionów złotych.

Wisła Kraków jest klubem, który w dużym stopniu żyje dzięki wsparciu fanów. Pandemia koronawirusa doprowadziła jednak do tego, że kluby muszą grać bez kibiców na trybunach, a co za tym idzie brakuje wpływów z biletów i dni meczowych. Zmagająca się z problemami finansowymi Wisła mocno to odczuwa. Jednym z problemów jest niewymagalny dług wobec Towarzystwa Sportowego, wynoszący około 43 miliony złotych. W 2020 roku łączne zadłużenie klubu wzrosło z 71 do 73 milionów złotych.

Peter Hyballa - trener Wisly Krakow.Trener Wisły Kraków nie ma litości dla swoich piłkarzy. "Nie ma co tutaj marzyć"

Kolejna pożyczka dla Wisły Kraków

Rok 2019 Wisła zakończyła z 10 milionami złotych przychodów z tytułu sprzedaży biletów i karnetów, zaś w 2020 roku było to tylko 4,2 miliona. Z drugiej strony wzrosły koszty utrzymania drużyny i pozostałych pracowników - w ubiegłym roku były one wyższe niż rok wcześniej o blisko 5 milionów złotych.

Mając na uwadze dług z przeszłości, pojawiają się obawy o konieczność przejścia restrukturyzacji. Jak wynika z cytowanego przez TVP Sport sprawozdania Wisły, wszystko może na to wskazywać. "Stopień ryzyka utraty bieżącej płynności finansowej pozostaje na niezmienionym poziomie, w szczególności w okresie ograniczeń w uczestnictwie kibiców w meczach piłkarskich. Zdaniem Zarządu to powoduje niepewność dotyczącą kontynuacji działalności w niezmienionym kształcie" - czytamy.

Zobacz wideo "Nowi właściciele Wisły Kraków narobili sobie sporo wrogów w ekstraklasie"

W lutym 2021 roku, czyli już po zamknięciu bilansu o który mowa w sprawozdaniu, klub skorzystał z tarczy finansowej 2.0, otrzymując subwencję w wysokości 3,5 miliona złotych. W 2020 roku z kolei Wisła otrzymała 2,65 mln złotych od Polskiego Funduszu Rozwoju. Jak podaje sport.tvp.pl, na kolejną pożyczkę w wysokości trzech milionów złotych zdecydowali się również większościowy udziałowcy klubu, czyli Jakub Błaszczykowski, Tomasz Jażdżyński i Jarosław Królewski. W sprawozdaniu klubu za ubiegły rok widnieje też darowizna w wysokości 1,6 miliona złotych, ale klub nie precyzuje, skąd pochodzą te pieniądze.

Cele Wisły Kraków na kolejny rok

Zarząd Wisły zakłada, że do czerwca 2022 roku uda się zarobić na transferach. Planowane jest "pozyskanie nowych oraz utrzymanie bieżących sponsorów i partnerów biznesowych", a także rozmowy z wierzycielami pożyczkodawcami w celu przedłużenia terminu spłaty zobowiązań. W większości przypadków Wisła może liczyć na wyrozumiałość kontrahentów. Dodatkowo zakończenie pandemii skutkowałoby zwiększeniem przychodów o 6-7 milionów złotych

Kiks-asysta Kamila BilińskiegoKoszmarny kiks okazał się piękną asystą! Tak się gra w ekstraklasie [WIDEO]