Mariusz Lewandowski: Dnipro lepsze od Sparty

Mam nadzieję, że do fazy grupowej akurat w tym wypadku nie awansuje faworyt, tylko drużyna teoretycznie słabsza - mówi ?Gazecie? piłkarz ukraińskiego Sewastopolu, wcześniej Szachtara Donieck

Jakie szanse na awans ma Lech?

Mariusz Lewandowski: Moim zdaniem faworytem jest Dnipro, uważam że to lepsza drużyna niż Sparta Praga. Zobaczymy, jak będzie w praktyce, ale potencjał rywala Lecha jest ogromny. W lidze wygrali dotąd wszystkie cztery mecze, stracili tylko jednego gola. Mają świetnie zorganizowaną linię obrony, znają się długo, tam jest mało zmian. Oni, jeśli już kupują, to głównie zawodników ukraińskich. Są byli i obecni reprezentanci. W porównaniu choćby z Szachtarem niewielu jest obcokrajowców. Brazylijczyk, Argentyńczyk, dwóch Czechów, Uzbek i Gruzin. Lech będzie musiał zagrać dwa kapitalne mecze, żeby awansować. Myślę, że obrońca Lecha, Seweryn Gancarczyk, który grał w lidze ukraińskiej potwierdzi moje słowa.

W Lechu nie chcą analiz porażek: zapomnieć i do przodu! Czy Dnipro stać na rywalizację z Szachtarem i Dynamem Kijów?

- To na pewno jest trzecia, może czwarta siła tutejszej ligi. Grają w piłkę, są poukładani, Lech nie ma co liczyć na jakiś przypadek. W bezpośrednich meczach Dnipro ma szansę odbierać punkty najmocniejszym, ale całego sezonu na pierwszym miejscu nie wytrzyma. Nie ma tak licznej kadry. Gwiazdy to napastnik Sełezniow z którym grałem w Szachtarze, odkupiony ze Spartaka Moskwa obrońca Kałynyczenko, kapitanem jest podstawowy obrońca kadry Rusoł, a młodą gwiazdą 21-letni Konoplanka z młodzieżówki, który już debiutował w kadrze seniorów. O trenerze Wołodymirze Bezsonowie mówi się mniej, więcej o piłkarzach.

Co jest szansą Lecha?

- Musi zagrać lepiej niż przeciwko Sparcie, dwa znakomite mecze mogą dać mu awans.

Stadion Dnipro to arena na Euro 2012?

- Tak, może pomieścić ponad 30 tysięcy kibiców. Pojedynki będą frajdą dla fanów, bo ci dopingujący Dnipro są jednymi z najbardziej żywiołowych na całej Ukrainie. Na trybunach w Dniepropietrowsku i Poznaniu będzie głośno. Oby w tym przypadku nie awansował faworyt.

Lech trafia na lidera ligi ukraińskiej Dnipro Dniepropietrowsk ?

Więcej o: