Wydane w Poznaniu: "Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań"

Książka ?Najsłynniejsze mecze Lecha Poznań przedstawia 90 lat historii Kolejorza przez pryzmat spotkań, które do niej przeszły. Nie tylko tych zwycięskich, ale i tych sromotnie przegranych. W każdym razie - pamiętnych.

Książkę wydało Wydawnictwo RedBox. Patronat nad publikacją objął Lech Poznań i można ją nabyć np. w jego sklepie firmowym na stadionie przy Bułgarskiej. Informacje o poszczególnych meczach są okraszone wspomnieniami uczestników, w tym kibiców oraz tłem historycznym.

Jak czytamy we wstępie: "W ciągu 90 lat swojego istnienia poznański Lech rozegrał ponad 1400 meczów w ekstraklasie, prawie 300 w drugiej lidze i przeszło 120 w trzeciej. Do tego dodajmy ponad 130 meczów w niższych klasach rozgrywkowych, ponad 200 w Pucharze Polski, Pucharze Ligi i Superpucharze oraz niemal 100 w europejskich pucharach. Łącznie da nam to ponad 2300 spotkań Kolejorza! Oczywiście nie opisaliśmy w tej książce wszystkich tych gier, chociaż każda z nich miała swoją dramaturgię. Nawet spotkania, w których nie padały bramki, a emocji mieliśmy jak na lekarstwo, też budowały historię klubu. Znacznie więcej było jednak tych, na wspomnienie których do dziś szybciej bije serce, cierpnie skóra albo włosy stają dęba."

Pierwszy ujętym w książce meczem jest historyczny, pierwszy pojedynek Lutni Dębiec ze Spartą Poznań rozegrany na boisku przy ul. Grzybowej 17 września 1922 roku. Ostatnim - mecz z Legią Warszawa za trenera Mariusza Rumaka, wygrany przez Kolejorza tej wiosny, dzięki czemu trafił on do europejskich pucharów.

Więcej o: