Zagadka Górnika: co jest nie tak z jego stadionem?

Tajemnica okrywa niedawną decyzję PZPN o odroczeniu przyznania licencji Górnikowi Zabrze na grę w ekstraklasie.

Piłkarska centrala ma się w tym tygodniu ponownie zająć wnioskami licencyjnymi Górnika Zabrze i Widzewa Łódź. Komisja zażądała od zabrzan wyjaśnienia problemów z infrastrukturą stadionową. Hilary Nowak, szef komisji, nie chce powiedzieć nic więcej. - Sprawa jest poufna. Na stadionie Górnika wkrótce pojawią się eksperci - mówi tylko.

W klubie z Zabrza są zaskoczeni. - Nie mamy żadnych informacji od PZPN, na czym polega problem. Szatnie, stanowisko dowodzenia, ogrodzenia spełniają wszystkie wymogi. Płyta posiada konieczne certyfikaty. Złożyliśmy nawet dodatkowo wyniki pomiarów geodezyjnych. Nie mam pojęcia, co jest nie tak z naszym stadionem? - zastanawia się Jan Ozga, dyrektor ds. bezpieczeństwa w klubie.

Niewykluczone, że sprawa może dotyczyć niewpuszczania kibiców przyjezdnych drużyn. - Obiekt jest w trakcie modernizacji i na razie kibiców gości nie damy radę wpuszczać na mecze - przyznaje Ozga. W Zabrzu trwają tymczasem prace nad budową tzw. bramofurt, które umożliwią system identyfikacji kibiców. Pewne jest, że pierwszy ligowy mecz beniaminka obejrzy dziewięć tysięcy kibiców. - To, co zostało obiecane, na pewno wykonamy do czasu inauguracji ligi. Wszystkie prace idą zgodnie z planem - zapewnia Zdzisław Iwański, szef zabrzańskiego MOSiR-u.

Czy w trakcie sezonu uda się powiększyć widownię? - Przepustowość wejść pozwala wpuścić na stadion dziewięciu tysięcom osób. Takie były ustalenia z poprzednim zarządem Górnika. Chcemy jednak otworzyć jeszcze dwie podwójne bramofurty, co umożliwiłoby wejście dodatkowych trzech tysięcy kibiców. Najszybciej byłoby to możliwe na mecz z chorzowskim Ruchem [IV kolejka, 28 sierpnia - przyp. red.] - twierdzi Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza.

Miasto w letniej przerwie musi wyłożyć także około 200 tys. zł na poprawę oświetlenia na stadionie.

Jan Woś nie dowierza. Pusta szatnia Odry?