Eredivisie. "Milik toczy walkę, której nie może wygrać"

- Co jest nie tak z Arkadiuszem Milikiem? Odpowiedź po dwóch golach i dwóch asystach z Rodą będzie brzmiała "nic", ale w Amsterdamie mogą patrzeć na tę sprawę inaczej - pisze "Voetbal International" o sytuacji polskiego napastnika w Ajaksie. Tekst ma wymowny tytuł - "Milik toczy walkę, której nie może wygrać".

Publicysta holenderskiego magazynu przypomina, że Polak strzelił pięć goli i zaliczył cztery asysty w ośmiu meczach tego sezonu, ale jego występy cały czas otrzymują mieszane oceny. Milik stracił nawet miejsce na szpicy w bardzo ważnych meczach z Celtikiem oraz PSV, na rzecz ofensywnego pomocnika Davy'ego Klaassena oraz skrzydłowego Viktora Fischera. - Bramki i asysty nie miały znaczenia i to problem każdej dziewiątki w Ajaksie - pisze "VI".

Zdaniem autora tekstu Ajax szuka idealnego dla siebie napastnika od sześciu lat, lecz do tej pory takowego nie znalazł. Odpowiedni napastnik powinien strzelać nie tylko gole, ale również umieć przytrzymać piłkę i pomóc w rozegraniu. Sprawić, by cały zespół grał lepiej.

Autor przeciwstawia Ajax, gdzie napastnik musi dostosować się do stylu gry drużyny Heerenveen, gdzie ekipa dostosowywała się do takich snajperów jak Klaas-Jan Huntelaar, Afonso Alves czy Bas Dost. Każdy z nich był królem strzelców ligi (oraz Alfred Finnbogason w sezonie 13/14).

- To nie przypadek, że w ostatnich latach na szpicy lądują pomocnicy (Siem de Jong, Christian Eriksen, Davy Klaassen) czy skrzydłowy (Anwar El Ghazi, Viktor Fischer). Pomocnicy i skrzydłowi zazwyczaj łatwiej podporządkowują się zespołowi. Luis Suarez nie mógłby przebić się w Ajaksie.

- Tak długo jak w Amsterdamie ważniejszy będzie system a nie obecni piłkarze, tak długo nie przebije się żaden napastnik. Dlatego Arek Milik toczy walkę, której nie może wygrać - konkluduje autor tekstu, niezbyt optymistycznie dla Polaka. We wrześniu "De Telegraaf" pisał, że Milik został "kolejnym napastnikiem na cmentarzu Ajaksu".

Zobacz wideo

Oto kandydaci do bramki roku. Który gol najpiękniejszy?

Więcej o: