Ranking akademii piłkarskich. Ajax najlepszy

Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowych w Szwajcarii uznało akademię piłkarską Ajaksu Amsterdam za najefektywniejszą w Europie. Wśród najlepszych 31 lig w Europie aż 69 piłkarzy zostało wyszkolonych w zespole z Amsterdam ArenA. Drugie miejsce zajął Partizan Belgrad, trzeci był Hajduk Split, czwarta Barcelona, a piąte miejsce ex aequo przypadło Sportingowi Lizbona i MTK Budapeszt.

80 tys. młodych graczy. Wśród nich kolejny supertalent? 

Pod uwagę brano liczbę piłkarzy, którzy spędzili w klubie co najmniej trzy sezony między 15. a 21. rokiem życia. W przypadku Ajaksu oznaczało to zaliczenie do tego grona takich zawodników jak Nigel de Jong (AC Milan), Rafael van der Vaart (Hamburg SV), Wesley Sneijder (Galatasaray), Urby Emanuelson (Fulham), Jan Vertonghen (Tottenham Hotspur), Gregory van der Wiel (Paris-Saint Germain) czy Maarten Stekelenburg (AS Roma).

Zlatan Ibrahimović, Steven Pienaar czy Luis Suarez również występowali w młodości w holenderskiej ekipie, lecz nie zostali uznani jako piłkarze wyszkoleni przez Ajax wskutek przyjętych kryteriów.

Kluby w słabszych ligach wystawiają największy procent zawodników z własnych akademii, średnio 27 proc. Te kraje to Bułgaria, Serbia, Chorwacja, Słowenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Białoruś i Finlandia. W pięciu czołowych ligach - Anglii, Francji, Hiszpanii, Niemiec i Włoch - wartość ta spadła do 17,2 proc. Następna grupa - złożona z Portugalii, Szkocji, Holandii, Turcji, Grecji i Rosji - osiągnęła 15,2 proc. Na Słowacji aż 40 proc. piłkarzy gra w klubach, w których zostali wyszkoleni, podczas gdy na Cyprze jest to tylko 11 proc.

- Dla większości klubów jedynym celem jest szkolenie piłkarzy tak, by wytransferować ich do bogatszych zespołów. Wiele drużyn z ograniczonymi możliwościami nie jest w stanie utworzyć długotrwałego systemu szkoleniowego oraz nie daje szansy młodym piłkarzom ze względu na stałe problemy finansowe czy trenerską niestabilność - czytamy w raporcie.

Więcej o: