Puchar Holandii. Prawnik: Przemoc Estebana samoobroną

- Przemoc, którą bramkarz AZ Alkmaar Esteban Alvarado zastosował przeciwko kibolowi podczas meczu 1/8 finału Pucharu Holandii z Ajaksem Amsterdam była w sensie prawnym klasycznym przykładem samoobrony - twierdzą holenderscy prawnicy.

Zero kontrowersji, żartów i luzu? To nie Facebook/Sportpl

W trakcie pierwszej połowy środowego meczu na murawę stadionu w Amsterdamie wbiegł 19-latek, zaatakował kopnięciem bramkarza AZ Alkmaar Estebana Alvarado, a po chwili się przewrócił. Rozwścieczony Alvarado dopadł leżącego kibola i zaczął go kopać. Sędzia podbiegł do walczących, przerwał bójkę i ukarał gracza AZ Alkmaar czerwoną kartką.

Zapytani przez holenderskie media prawnicy zgodnie stwierdzają, że w sensie prawnym bramkarz AZ nie popełnił przestępstwa.

Zobacz zdarzenie na Zczuba.tv

- Nie zrobił nic poza bronieniem się przed człowiekiem, który zaatakował go od tyłu, zupełnie niespodziewanie - powiedział prawnik Geertjan van Oosten. - To klasyczny przykład tego, co w żargonie prawniczym nazywa się samoobroną. Kopniaki, które wymierzył leżącemu napastnikowi, nie są naganne, to przykład tzw. nadmiernego wzburzenia podczas samoobrony - dodał.

Podobną opinię wyraził prawnik Peter Plasman. - Nie chodzi o to, co widzimy na zewnątrz, a o to, co czuł Esteban. Nie wiedział, kim jest napastnik, skąd jest, czy nie jest uzbrojony. Nie wiedział, co się wokół niego działo - powiedział Plasman.

Prawnicy są zdania, że żadne akcje prawne nie powinny zostać przeciwko Estebanowi podjęte.

Superbohaterowie i antybohaterowie stadionów Polski i świata w 2011 roku

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.