Pękła magiczna bariera. PSG nie zna żadnego umiaru i żadnych ograniczeń nie uznaje

Katarski projekt w Paryżu zalicza gigantyczne straty - tak wynika z raportu rządowej agencji zajmującej się finansami klubów sportowych. W tym sezonie na płace PSG wydaje ponad 700 milionów euro.

W ubiegłym roku PSG zaliczyło deficyt budżetowy w wysokości ponad 370 milionów, czym zainteresowała się UEFA, grożąc klubowi karami za nieprzestrzeganie finansowego fair-play. Według najnowszych raportów tamta suma to jednak nic w prównaniu do tego, co dzieje się obecnie w paryskim zespole.

Zobacz wideo Powrót Króla! Tak powitany został Messi na treningu PSG

PSG z wielkimi stratami. Astronomiczne liczby

DNCG (Direction Nationale du Controle de Gestion) to organizacja odpowiedzialna za nadzór księgowości profesjonalnych klubów piłkarskich we Francji. Organ ten wydał niedawno raport, z którego wynika, że PSG w ubiegłym roku zaliczyło rekordowe w swojej historii straty.  Same transfery Paryżan dokonane od 1 lipca 2022 do 30 czerwca 2022 kosztowały klub łącznie 181 milionów euro. Do tej kwoty należy dodać jednak jeszcze 39,4 miliona należnego łącznie dla wszystkich agentów i pośredników. Wychodzi więc, że 22 procent transferowych wydatków PSG to same opłaty dla menadżerów piłkarzy. Dla porównania Olympique Marsylia za ten sam rodzaj usług zapłaci jedynie dziewięć milionów euro, a Monaco zaledwie milion. 

Podczas sezonu 2020/2021 Paris Saint Germain wydało łącznie 797,6 miliona euro, Jak informuje DNCG, wydatki w poprzednim sezonie pobiły wszystko - z konta klubu w 2022 roku łącznie wyszła kwota 1,071 miliarda euro. Jest to pierwszy taki przypadek w historii, gdy klub przebija barierę miliarda euro.

Powodem takich wydatków są oczywiście transfery takich piłkarzy jak Leo Messi, Sergio Ramos, Gianluigi Donnarumma czy Achraf Hakimi, których kontrakty spowodowały aż 45-procentowy skok w pensjach wypłacanych przez PSG. 

Jak zauważa prezes DNCG, Jean-Marc Mickeler, większość francuskich klubów zalicza jednak zyski  zamiast strat i rozważnie prowadzi swoją politykę finansową - Co ciekawe, połowa klubów Ligue 1 nie odnotowuje strat, a zamiast tego jest na plusie – powiedział Francuz dziennikowi ekonomicznemu "Les Echos". 

Więcej podobnych treści przeczytasz na stronie Gazeta.pl

Warto spojrzeć też na przychody PSG z ubiegłego roku. Wyniosły one 669,6 miliona euro, czego ponad połowa stanowią umowy sponsorskie i handlowe. 

Paryżanie są obecnie liderem tabeli Ligue 1 z aż ośmioma punktami przewagi nad drugim Olympiquem Marsylia. Najbliższy mecz stołeczny klub rozegra w niedzielę 30 kwietnia, gdy na Parc des Princes podejmie 11. w lidze Lorient.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.