Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Neymar oskarżony o napaść na tle seksualnym. Gigant błyskawicznie zerwał umowę

Nike zerwało wieloletnią umowę sponsorską z Neymarem, ponieważ piłkarz Paris Saint Germain odmówił współpracy w wyjaśnianiu sprawy napaści na tle seksualnym, o którą oskarżyła go pracownica amerykańskiego koncernu - informuje "Wall Street Journal". Nike potwierdza tę wersję wydarzeń. Piłkarz odpiera zarzuty, a jego agentka w oświadczeniu przekazała, że Neymar rozstał się z gigantem odzieżowym wyłącznie z powodów komercyjnych.

W sierpniu 2020 roku Neymar piłkarz rozchwytywany przez sponsorów i związany z Nike od dzieciństwa, rozstał się z amerykańskim gigantem Firma nie podała wtedy oficjalnego powodu rozstania. Dopiero teraz, po publikacji "Wall Street Journal", Nike potwierdziła w komunikacie prasowym przesłanym do AFP informacje tej gazety: przyczyną były zarzuty o napaść seksualną, do której miało dojść w 2016, a pracownica koncernu zgłosiła tę sprawę w 2018. Na podstawie zeznań i dokumentów "Wall Street Journal" ustalił: pracownica firmy miała powiedzieć znajomym i współpracownikom, że Neymar próbował zmusić ją do uprawiania seksu, gdy była w swoim pokoju hotelowym w Nowym Jorku, gdzie pracowała przy koordynacji i logistyce imprezy promocyjnej dla piłkarza i jego otoczenia.

Zobacz wideo "Wielu kibiców czekało na piłkarzy. Jeden zrobił miłą niespodziankę"

Hiszpanie policzyli, ile będzie kosztowało zwolnienie Ronalda Koemana. Miliony!Hiszpanie policzyli, ile będzie kosztowało zwolnienie Ronalda Koemana. Miliony!

Nike wszczęło śledztwo dot. domniemanego ataku Neymara na tle seksualnym na jednej z pracowniczek firmy

Pracownica opowiedziała o sprawie w 2018 - wtedy firma stworzyła specjalne forum pracownicze, na którym można było zgłaszać przypadki molestowania i napaści na tle seksualnym - ale początkowo nie chciała, by przeprowadzać w tej sprawie dochodzenie. Firma "uszanowała jej decyzję, by zachować tę sprawę w tajemnicy i uniknąć wszczęcia dochodzenia". Sprawy nie zgłoszono na policję. Pracownica zdecydowała się wrócić do sprawy w 2019, Nike powołało wtedy niezależną komisję, która miała zbadać przebieg wydarzeń, dało pracownicy opiekę prawną, i poprosiło Neymara by wziął udział w postępowaniu. Ale dochodzenie zakończyło się konkluzją, że nie można taką drogą zweryfikować faktów, o których opowiedziała pracownica, ponieważ piłkarz odmówił udziału w wyjaśnianiu tego zajścia.  

W Polsce nie tylko Legia chciała Piszczka. W Polsce nie tylko Legia chciała Piszczka. "Wiele klubów składało propozycje

Neymar odpiera zarzuty w sprawie oskarżeń. "Będzie energicznie bronił się przed bezpodstawnymi atakami"

Neymar odpiera zarzuty, o czym powiedziała jego rzeczniczka. - Neymar będzie się bronił przed tymi bezpodstawnymi atakami w przypadku przedstawienia jakichkolwiek roszczeń, co do tej pory jeszcze nie miało miejsca - powiedziała w oświadczeniu. I dodała, że Nike i Neymar rozstali się wyłącznie z powodów komercyjnych.

Odzieżowy gigant ma zupełnie inne zdanie w tej kwestii i również wydał oświadczenie. "Byłoby niewłaściwe, gdyby Nike składał oskarżające oświadczenie, nie mając potwierdzenia" - czytamy w oświadczeniu firmy. "Nike zakończyło współpracę ze sportowcem, ponieważ odmówił współpracy w dobrej wierze w sprawie wiarygodnych zarzutów popełnienia przestępstwa".

Neymarowi zarzucono już wcześniej agresję na tle seksualnym: Brazylijka Najila Trindade oskarżyła go o gwałt, ale śledztwo zostało w 2019 roku umorzone z braku dowodów.  Neymar po rozwiązaniu kontraktu z Nike związał się z Pumą.