Prezes PSG i były sekretarz generalny FIFA zostali oskarżeni. Staną przed szwajcarskim sądem

Prezes Paris Saint-Germain, Nasser Al-Khelaifi oraz Jerome Valcke, były sekretarz generalny FIFA, zostali oskarżeni w Szwajcarii o korupcję przy przyznawaniu praw do transmisji spotkań piłkarskich.

Nasser Al-Khelaifi nie tylko rządzi w Paris Saint-Germain, ale i pełni funkcję szefa w grupie medialnej beIN oraz jest członkiem komitetu wykonawczego FIFA. Rząd szwajcarski zarzucił Katarczykowi próbę przekupstwa Jerome'a Valcke'a. 

Zobacz wideo

Biuro prokuratora generalnego Szwajcarii (OAG) poinformowało, że obaj zostaną oskarżeni w związku z manipulacją przy prawach telewizyjnych przy przyznaniu ich do różnych turniejów mistrzostw świata i Pucharu Konfederacji.

Prezes PSG i Valcke staną przed sądem

OAG oskarżyła Valcke o przyjmowanie łapówek, przestępstwo niegospodarności i fałszowanie dokumentów. Nasser Al-Khelaifi ma stanąć przed sądem za przekazanie Valcke'owi ogromnej łapówki dotyczącej sprzedaży jego firmie praw do transmisji piłkarskich, w tym mistrzostw świata w latach 2018-30 i Pucharu Konfederacji.

Były działacz FIFA miał dostać pół miliona euro zaliczki, za którą Al Khelaifi kupił willę w Sardynii. Następnie Valcke dostał od Al-Khelaifiego możliwość korzystania z niej przez 18 miesięcy bez opłacania czynszu wynoszącego od 900 tys. do 1,8 mln euro.

Valcke ukrył ten fakt, gdy był sekretarzem generalnym FIFA. Co więcej, uczestniczył w sprzedaży praw medialnych na rynki we Włoszech i Grecji, dotyczących mistrzostw świata i Pucharu Konfederacji w latach 2018-2030.

Więcej o: