Brytyjski miliarder kupił klub piłkarski! PSG będzie miało wielkiego rywala

Sir Jim Ratcliffe, trzeci najbogatszy Brytyjczyk, przejął francuski klub piłkarski OGC Nice. Kwotę transakcji szacuje się na 100 milionów euro. Ambicją nowego właściciela Nice jest walka z PSG o mistrzostwo Francji.
Zobacz wideo

Sir Jim Ratcliffe to jeden z najbogatszych Brytyjczyków, jego majątek szacuje się na 21 miliardów dolarów. 66-latek jest biznesmen z branży naftowej i chemicznej, a sportem interesuje się od dawna. Jakiś czas temu zakupił grupę kolarską Sky (jeździ w niej Michał Kwiatkowski), która zmieniła nazwę na Team Ineos. Ratcliffe od dłuższego czasu starał się kupić Nice, jednak amerykańsko-chińska firma Chien Lee odrzuciła jego wcześniejsze oferty. Teraz miliarderowi udało się spełnić jego marzenie (w przeszłości był zainteresowany kupnem Manchesteru United oraz Chelsea).

Nice będzie drugim klubem piłkarskim, którego właścicielem jest grupa INEOS - w 2017 roku kupiła szwajcarskiego drugoligowca Lausanne. - Popełniliśmy tam kilka błędów, ale szybko się uczymy - powiedział Ratcliffe, obiecując wyciągnięcie wniosków. - Kluby muszą odnosić sukcesy zarówno poza boiskiem, jak i na nim. W Nice nie będzie inaczej - powiedział miliarder. Tym samym Nice stało się najdrożej sprzedanym francuskim klubem w historii - w 2011 roku Katarczycy kupili PSG za 79 mln euro, za to Frank McCourt w 2016 roku kupił Marsylię za 45 mln euro. W ostatnich miesiącach właścicieli zmieniły również Bordeaux (95 mln) oraz Lille (80 mln). 

Nice ma zagrozić PSG i grać w Lidze Mistrzów

Ratcliffe obiecał duże inwestycje w klub, dzięki którym klub ma zagrać w Lidze Mistrzów i powalczyć w dłuższej perspektywie czasowej z PSG o mistrzostwo Francji. Nowy właściciel ma zapewnić ekipie prowadzonej przez Patricka Vieirę kilka transferów - to Kasper Dolberg z Ajaksu (20-25 mln euro), Adam Ounas (Napoli), Stanley N'Soki (PSG) czy Alexis Claude-Maurice (Lorient). Nice zaczęło nowy sezon Ligue 1 od dwóch zwycięstw. W poprzednim sezonie zajęło siódme miejsce.

Więcej o: