Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Ile tak naprawdę kosztował transfer Neymara? "Football Leaks" ujawnia

Neymar kosztował PSG łącznie aż 252 miliony euro! Tak wynika z dokumentów opublikowanych przez "Football Leaks". Jego kontrakt może wpędzić mistrzów Francji w kłopoty.

Ten transfer wstrząsnął całym światem. Latem 2017 roku Neymar przeniósł się z Barcelony do PSG za 222 miliony euro. Tyle wynosiła klauzula odejścia Brazylijczyka, ale Francuzów ten transfer kosztował jeszcze więcej.

Jak ujawniło "Football Leaks" po 10,7 miliona euro dostali ojciec Neymara i Pini Zahavi. Obaj panowie pośredniczyli w transferze. Zahavi, który jest również agentem Roberta Lewandowskiego, chciał, żeby PSG przelało tę kwotę przez maltańską firmę, by trafiła na jego cypryjskie konto. Paris Saint-Germain zmusiło go jednak do tego, by wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Lech Poznań nie chce przystać na jeden z warunków Adama Nawałki. Inny kandydat w grze

Neymar kosztował aż 252 mln euro

Dodatkowe 8,7 mln euro trafiło do Santosu, czyli pierwszego klubu Neymara. W ten sposób operacja sprowadzenia Neymara kosztowała PSG łącznie aż 252 mln euro.

Neymar zagwarantował sobie roczną pensję na poziomie 30 milionów euro netto. W ten sposób PSG bierze na siebie wszystkie podatki, więc na jego roczne utrzymanie wydaje aż 54,7 mln euro. Początkowo PSG chciało zapewnić Neymarowi "tylko" 25,5 mln euro rocznie. Ostatecznie pozostałe 4,5 mln jest wypłacane jako premia za przestrzeganie wartości klubu.

Artur Szpilka znacznie lżejszy od Mariusza Wacha

PSG w kłopotach przez Neymara i Mbappe?

Te kwoty wskazują na to, że roczne utrzymanie Neymara - wliczając w to wszystkie koszty przeprowadzenia transferu i dalszego utrzymania Brazylijczyka - wynoszą PSG łącznie 105 mln euro. Dodając do tego sprowadzonego za 180 mln euro z AS Monaco Kyliana Mbappe tych dwóch piłkarzy kosztuje rocznie PSG aż 166 mln euro do 2022 roku. Jednocześnie przychody PSG z biletów czy od sponsorów nie rosną w odpowiednim tempie - zwłaszcza że Francuzi nie posiadają praw do wizerunku Neymara, nawet gdy ten nosi koszulkę PSG.

Paris Saint-Germain zajęło się również podatkami innych swoich piłkarzy, takich jak Kylian Mbappe, Angel Di Maria, Thomas Meunier, Marquinhos, Marco Verratti czy Thiago Silva. W przeszłości tak samo postąpiono w przypadku Zlatana Ibrahimovicia czy Blaise'a Matuidiego albo byłego trenera Unaia Emery'ego.

Robert Lewandowski ma nowy pseudonim

PSG wybierało piłkarzy według rasy

"Football Leaks" wcześniej podało, że skauci PSG szukając nowych talentów piłkarskich, zaznaczali w specjalnym kwestionariuszu do jakiej grupy etnicznej należy młody zawodnik. Informacja ta została już potwierdzona przez szefów paryskiego klubu, którzy zapowiedzieli śledztwo w tej sprawie.

PSG płaci piłkarzom za kontakty z kibicami. Niebotyczna kwota dla Neymara

Mistrzowie Francji płacą swoim piłkarzom za kontakty z kibicami - m.in. za podziękowanie im za doping. Neymar zarabia w ten sposób dodatkowe 375 tysięcy euro.

Kulisy negocjacji Kyliana Mbappe z PSG

Odszkodowanie za wykluczenie PSG z Ligi Mistrzów, pokrycie kosztów wynajęcia prywatnego odrzutowca czy najlepszy kontrakt w klubie po wygraniu Złotej Piłki - m.in. takie żądania postawił Kylian Mbappe, kiedy negocjował warunki kontraktu w paryskim zespole. Kulisy rozmów zawodnika z mistrzami Francji ujawnił niemiecki "Der Spiegel", który od kilku lat współpracuje z organizacją Football Leaks.

Więcej o: