Football Leaks: PSG wybierało piłkarzy według rasy

Skauci PSG szukając nowych talentów piłkarskich, zaznaczali w specjalnym kwestionariuszu do jakiej grupy etnicznej należy młody zawodnik. Informacja ta została już potwierdzona przez szefów paryskiego klubu.

W latach 2013-2018 istniał specjalny dokument, w którym pracownicy skautingu proponujący nowego piłkarza, oceniali jego warunki fizyczne i technicznej oraz zaznaczali, do jakiej należy on kategorii etnicznej. Skauci mogli wybrać, czy zawodnik jest z Francji, z  „Maghrebu” (północna Afryka),  z „czarnej Afryki” lub z „Indii Zachodnich” (Karaiby). Zamysł był taki, by w ten sposób ograniczyć liczbę czarnoskórych graczy przyjmowanych do ekipy z Paryża. Francuskie prawo zakazuje zbierania danych osobowych związanych z pochodzeniem etnicznym.

Ligue 1. Football Leaks i Der Spiegel publikują kolejne dokumenty. Kulisy negocjacji Kyliana Mbappe z PSG

PSG płaci piłkarzom za kontakty z kibicami. Szokująca kwota dla Neymara

Praktyka zbierania informacji o rasie piłkarza miała być stosowana potajemnie. Skauting PSG nie informował o tym szefów klubu, którzy miesiąc temu wszczęli wewnętrzne śledztwo w tej sprawie."Paris Saint-Germain stanowczo potępia wszelkie formy dyskryminacji, rasizmu lub monitorowania etnicznego. Formularze z nielegalną treścią były stosowane przez dział odpowiedzialny za wyszukiwanie piłkarzy. Wprowadzono je bez wiedzy szefostwa klubu" – napisano w oficjalnym oświadczeniu.

Według Mediapart po raz pierwszy pytania w tej sprawie zostały zadane w marcu 2014 roku. 13-letni Yann Gboho nie trafił do PSG, mimo wielkiego talentu. Scout Serge Fournier powiedział, że "PSG nie chciało, byśmy pozyskiwali piłkarzy urodzonych w Afryce, bo nigdy nie ma pewności co do ich daty urodzenia". W 2011 roku Mediapart ujawniło, że francuska federacja piłkarska starała się ograniczyć liczbę czarnych piłkarzy i pochodzących z północnej Afryki w młodzieżowych reprezentacjach kraju.

Football Leaks: Kolejne problemy Gianniego Infantino

Więcej o: