PSG nie naruszyło zasad finansowego fair play!

To już pewne. Paris Saint Germain zdaniem UEFA nie naruszyło zasad finansowego fair play (FFP), ale teraz mistrzowie Francji muszą sprzedać kilku zawodników, aby problem nie wrócił z kolejnych latach. Co to oznacza dla Grzegorza Krychowiaka?

Latem 2017 roku PSG pobiło transferowy rekord świata, gdy kupiło z Barcelony Neymara za 222 mln euro. Podczas tego samego okienka transferowego wicemistrzowie Francji wypożyczyli z Monaco Kyliana Mbappe, z obowiązkową klauzulą wykupu Francuza za około 180 ml. Te transfery jednak nie były brane pod uwagę w właśnie zakończonym śledztwie UEFA, więc wysoka grzywna oraz wykluczenie z europejskich pucharów nie grożą PSG.

Zgodnie z przepisami deficyt klubu w ciągu trzech latach nie może przekroczyć 30 milionów euro. By mistrzowie Francji uniknęli kłopotów w przyszłości będą musieli - do 30 czerwca - zarobić na piłkarzach 60 milionów euro. A to oznacza, że Grzegorz Krychowiak, który właśnie wrócił do PSG po rocznym wypożyczeniu w West Bromwich Albion, prawdopodobnie będzie musiał opuścić klub. 

Dwa lata temu Francuzi zapłacili za niego około 30 mln euro. Teraz jego cena będzie pewnie nieco niższa, chyba że Polak pokaże się ze świetnej strony podczas mundialu. Wtedy może jego wartość wzrosnąć.

Kto jeszcze może pożegnać się z Paryżem? Angel Di Maria, który nie chce być dłużej rezerwowym i chętnie opuści klub. Bliscy odejścia są także: Javier Pastore, Goncalo Guedes i Layvin Kurzawa.

FFP - na czym polega?

Wprowadzone w 2011 roku Finansowe Fair Play miało wprowadzić więcej rozsądku w wydatki klubów. Uproszczając, polega to na tym, że w określonym czasie klub nie może wydać więcej pieniędzy niż zarobi w tym okresie. To także regulacje dotyczące zapewnienia informacji o płynności finansowej klubu, oraz braku opóźnień w płatnościach wobec zatrudnionych pracowników klubu, a także w stosunku do urzędu podatkowego.

Więcej o: