Telewizja Eleven: Nie stoją za nami Katarczycy. Dajmy sport każdemu

Zapewniam, że telewizja Eleven jest niezależna, nie ma nic wspólnego z beIN Sports. Po prostu odkupiliśmy od Katarczyków prawa do ligi hiszpańskiej. Chcemy dostarczyć jak największej liczbie polskich kibiców dobry kanał sportowy w przystępnej cenie - mówi Sport.pl Andre Tegner, członek zarządu Eleven Sports Network, nowej sportowej telewizji działającej w Polsce.

Jakub Ciastoń: Mocno weszliście na polski rynek telewizji sportowych. Kupiliście prawa do ligi hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej, Ligi Mistrzów w piłkę ręczną i wiele innych, ale zewsząd słychać, że za wami stoją Katarczycy z beIN Sports...

Andre Tegner, członek zarządu grupy Eleven Sports Network: - Znam plotki i wiem, z czego może wynikać nieporozumienie. Nasz główny udziałowiec Andrea Radrizzani był do niedawna udziałowcem w MP Silva, firmie pośredniczącej w sprzedaży relacji, która wielokrotnie współdziałała z beIN. Ale zapewniam, że Eleven jest niezależna, nie ma nic wspólnego z beIN. Po prostu odkupiliśmy od nich prawa do ligi hiszpańskiej, które BeIN nabył jako pośrednik.

Ale, gdy pojawiła się informacja, że beIN kupił ligę hiszpańską, Radrizzani na Twitterze cieszył się, jakby sam zwyciężył.

- Odpowiedział tylko twierdząco na pytanie, czy to prawda, że Katarczycy kupili prawa. To kolejne nieporozumienie. Jesteśmy nową telewizją, ale od nikogo nie zależymy. Powstaliśmy w rekordowym czasie, w cztery miesiące, jednocześnie na czterech rynkach - w Malezji, Singapurze, Belgii i Polsce. Każdy kraj ma jednak odrębną redakcję i swoje transmisje. Mamy siedzibę w Londynie, naszym głównym udziałowcem jest Włoch, ale jesteśmy globalną marką, zatrudniamy ludzi wielu narodowości, nie da się nas zaszufladkować.

Czemu Polska?

- Jesteście bardzo dużym, ciągle rosnącym rynkiem. Polacy kochają sport. Nasz priorytet to wysoka jakość za przystępną cenę. Nie ukrywamy, że jesteśmy kanałem tematycznym, który nie może być oferowany za darmo, ale naszym zdaniem ceny do tej pory oferowane na rynku były za wysokie, a najlepszy sport był niedostępny dla wszystkich kibiców. Chcemy z tym zerwać. Zależy nam na jak najszerszym dostępie.

Na razie jesteście na własnej stronie internetowej, a także w ofercie Netii i Player.pl. Co z największymi graczami - NC+, Cyfrowym Polsatem, UPC, Vectrą, innymi kablówkami?

- Negocjacje trwają, szczegółów nie mogę zdradzić. Chcemy być wszędzie. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi. Zależy nam na demokratyzacji piłki nożnej.

Czyli wyobraża pan sobie, że Eleven jest i na NC+, i na Cyfrowym Polsacie?

- Czemu nie? Każdy kibic powinien móc nas oglądać.

Rozumiem, że marzy wam się model dystrybucji, jaki ma np. Eurosport, który jest w prawie wszystkich kablówkach i platformach?

- W pewnym uproszczeniu, jeśli chodzi o samą dystrybucję, tak, choć jesteśmy zupełnie inną stacją.

Ponoć chcecie za dużo pieniędzy...

- Oferujemy dobry produkt po przystępnej cenie.

Jakoś mi się to biznesowo nie składa. Jeśli traficie do wszystkich, to cena będzie musiała spaść, bo relacje przestaną być ekskluzywne. Jak wtedy wyjdziecie na swoje?

- Nam się to składa. Naprawdę. Zamykanie sportu na wyłączność w jednej czy dwóch platformach to jedna droga biznesowa, a udostępnienie go jak największej liczbie widzów to druga droga. I my ją wybieramy.

Relacje w internecie są darmowe. Do kiedy tak będzie?

- W internecie trwa promocja, by widzowie mogli zapoznać się z ofertą. Nie wiemy jeszcze, kiedy skończy się ona na naszej stronie. Na Player.pl ma trwać do pierwszego tygodnia października.

Fani boją się, że dwa kanały to za mało, by zmieścić w weekend na żywo wszystkie atrakcyjne mecze ligi hiszpańskiej, włoskiej, francuskiej, belgijskiej, szkockiej... Jak to zrobicie?

- Najlepsze ligi same dbają o to, by najlepsze mecze nie nakładały się za bardzo na siebie. Na platformach internetowych zapewne będziemy w stanie pokazać wszystko, internet daje takie możliwości. Pracujemy nad tym. A w telewizji, gdy już staniemy przed takim dylematem, będziemy wybierać najatrakcyjniejsze mecze z punktu widzenia polskiego widza.

Kibice pytają o studio przedmeczowe, ekspertów...

- Patryk Mirosławski, nasz redaktor naczelny, tworzy zespół komentatorów. Zależy nam, by była to mieszanka doświadczonych ekspertów z nowymi twarzami. Trwają castingi. Szukamy młodych, utalentowanych ludzi z pozytywną energią. Mecze polskich drużyn w Lidze Mistrzów piłkarzy i piłkarek ręcznych będą miały specjalną oprawę, studio na miejscu.

Jakie są wasze dalsze plany? Ponoć interesowaliście się też ligą NBA, Formułą 1...

- Wkrótce ogłosimy nabycie praw do kolejnych dwóch atrakcyjnych zagranicznych wydarzeń sportowych. Ale na razie nie mogę zdradzić, o co chodzi.

Dla kogo oni grają. Gregory van der Wiel i Rose Bertram [KLIKNIJ]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.