Zadłużona AS Roma na pewno zmieni właściciela

Uczestnik Ligi Mistrzów i trzykrotny triumfator Serie A - piłkarski klub AS Roma - został wystawiony na sprzedaż. Do listopada właściciel klubu - bank UniCredit wyłoni trzech najbardziej obiecujących kandydatów do wykupienia akcji Romy. W grudniu ma zapaść ostateczna decyzja, a transakcja sfinalizowana. To że Roma będzie miała nowego właściciela jest już przesądzone.

Wśród 20 zainteresowanych kupnem rzymskiego klubu najpoważniejszymi wydają się być: lokalny biznesmen Giampaolo Angelucci, kilku inwestorów z Bliskiego Wschodu, a także wiceprezydent giganta naftowego Łukoil - Leonid Fiedun , który jest też właścicielem Spartaka Moskwa. Według planu Romy Fiedun miałby kupić 50 procent udziałów od razu, a w 2012 dodać jeszcze 35 procent i objąć nad nim pełną kontrolę - informuje "La Gazetta Dello Sport".

Prezes rzymskiego klubu Rosella Sensi po śmierci ojca Franco przekazała prawa do klubu bankowi UniCredit. Długi Romy wynoszą około 200 milionów euro i taką właśnie sumę bank chce dostać od kupca. Ponadto nowy nabywca będzie musiał zainwestować w klub kolejną kwotę - około 100 milionów euro, dlatego w grę wchodzą tylko wybitnie zamożni kandydaci. Z kolei prezes UniCredit Paolo Fiorentono zapowiada, że na pewno nie odda legendy włoskiej piłki w złe ręce i pieniądze nie będą odgrywać najważniejszej roli.

Franco Sensi zadłużył klub i próbował go sprzedać jeszcze w 2004 roku, najpierw George'owi Sorosowi, następnie jednemu ze szwajcarskich karteli i wreszcie rosyjskiemu miliarderowi Suleimanowi Kerimowowi. Ostatnią transakcję, w której Nafta-Moskwa miała wykupić 64 procent akcji nie doszła do skutku z powodu śledztwa w związku z korupcją we włoskiej Serie A. Sensi wyszedł ze śledztwa bez szwanku, ale problemy zdrowotne nie pozwoliły mu dalej zarządzać klubem, który przekazał swojej córce.

Co ciekawe, kłopoty finansowe wcale nie miały wpływu na występy Romy w lidze, w pięciu ostatnich sezonach czterokrotnie była druga w Serie A i dwukrotnie zdobyła Puchar Włoch. Sukcesy na boisku dają kibicom nadzieję, że ich ukochany zespół nie podzieli losu Fiorentiny z 2002 roku, kiedy ta praktycznie zniknęła z wielkiego futbolu na kilka lat.

Rzymski biznesmen Giampaolo Angelucci już od dawna prowadzi rozmowy z Rosellą Sensi i UniCredit i najprawdopodobniej to jego wybiorą władze klubu. Latem ubiegłego roku klub chciano sprzedać innemu rosyjskiemu miliarderowi Michaiłowi Prochorowowi, ten jednak wołał kontynuować inwestycję w koszykówkę i po moskiewskim CSKA kupił New Jersey Nets w lidze NBA.

AS Roma po dwóch kolejkach zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w Serie A, a w środę w Monachium meczem z Bayernem zainauguruje swoje występy w tegorocznej Lidze Mistrzów.

Arsene Wenger apeluje do sędziów, żeby chronili piłkarzy ?

Więcej o: