Aplikacja Fotball LIVE
  POBIERZ

Sprawa ustawiania meczów we Włoszech znów wypłynęła

Włoski Związek Piłki Nożnej czeka na rozwój postępowania sądowego w Neapolu, które może doprowadzić do nowego śledztwa w sprawie ustawiania meczów we włoskich rozgrywkach piłkarskich. Sprawa ta cztery lata temu uderzyła gromem w Calcio, teraz zagrożony jest Inter Mediolan.

Od kilku dni włoskie media opublikowują zapisy rozmów telefonicznych prowadzonych między Interem Mediolan i innymi klubami. Mediolańczycy otrzymali w 2006. roku tytuł, który odebrano zdegradowanemu za ustawianie spotkań Juventusowi.

Zapisy rozmów ujrzały światło dzienne, ponieważ zostały wykorzystane w linii obrony byłego prezesa Juventusu Luciano Moggiego, któryego proces korupcyjny toczy się w Neapolu. Moggi chce udowodnić, że wszystkie zespoły kontaktowały się z osobami wyznaczającymi sędziów.

Jak informuje "La Gazzetta dello Sport", na nagraniach można usłyszeć między innymi właściciela Interu Mediolan Massimo Morattiego, który rozmawia z odpowiedzialnym za wyznaczanie sędziów Paolo Bergamo. Mieli oni omawiać skład obsady sędziowskiej między innymi w spotkaniu Nerazzurich z Bologną w Pucharze Włoch w styczniu 2005. roku. Mediolańczycy zwyciężyli 3:1.

Sam Moratti skomentował zarzuty jako absurdalne i haniebne. Coś może jednak być na rzeczy - "La Gazzetta dello Sport" poinformowała w środę, że prezes włoskiego związku Giancarlo Abete i sprawujący funkcję "prokuratora" federacji Stefano Palazzi spotkali się we wtorek by omówić sprawę.

Cztery lata temu Juventusowi odebrano mistrzostwa wywalczone w 2005. i 2006. roku oraz zdegradowano do Serie B. Ponadto turyńczycy rozpoczynali rozgrywki na zapleczu pierwszej ligi z karę dziewięciu ujemnych punktów. Mimo to od razu udało im się wywalczyć awans do Serie A.

Cały skandal był największą aferą korupcyjną w historii włoskiego futbolu. Oprócz Juventusu, ukarano także trzy inne wielkie kluby - AC Milan, Lazio i Fiorentinę, oraz kilka mniejszych, między innymi Regginę i Arezzo.

"Odbierzcie Interowi tytuł!" - mówi były zawodnik mediolańczyków Christian Vieri ?

Więcej o: