Włochy w szoku po trzęsieniu ziemi w Juventusie. "Nagle"

"Szok", "Trzęsienie ziemi", "Czerwień w bilansie" - to tylko niektóre z komentarzy po zmianach w Juventusie. Do dymisji podali się bowiem Andrea Agnelli oraz Pavel Nedved, czyli prezes i wiceprezes.

W poniedziałek wieczorem piłkarki świat dobiegła sensacyjna wiadomość. Do dymisji podali się Andrea Agnelli oraz Pavel Nedved, czyli prezes i wiceprezes Juventusu, jednej z najbardziej utytułowanych włoskich drużyn. Powodem dymisji jest śledztwo w sprawie "plusvalenzy". Dotyczy ona zysków kapitałowych oraz fałszywej księgowości klubu - m.in. chodzi o transakcję Juventusu z FC Barceloną. Oba kluby wymieniły się zawodnikami - Arthurem Melo i Miralemem Pjaniciem - w której transfer Brazylijczyka został zaksięgowany na 72 miliony euro, a Bośniaka na 60 milionów euro. Już powołano nowego dyrektora generalnego, Maurizio Scanavino, w celu wzmocnienia zarządzania klubem.

Zobacz wideo Kapitalne wieści dla Polski przed Argentyną! Kto obok Lewandowskiego?

Włosi: Trzęsienie ziemi przyszło nagle

- Szok w Juventusie, Agnelli odchodzi, a wraz z nim cała rada dyrektorów rezygnuje - tak tytułuje tekst o zmianach największy włoski dziennik sportowy "La Gazzetta dello Sport". - Agnelli rezygnuje po dwunastu latach. Osiem mistrzostw, transfer Cristiano Ronaldo, śledztwa i czerwień w bilansie - to z kolei nagłówek "Corriere della Sera".

- Trzęsienie ziemi przyszło nagle, pewnego spokojnego wieczoru pod koniec listopada, podobnie jak rok temu, kiedy Juventus został objęty śledztwem. Tym razem jednak wiadomość jest jeszcze bardziej sensacyjna - piszą dziennikarze "La Gazzetta dello Sport.

Włosi dodają, że wiadomość stała się oficjalna w poniedziałek tuż przed godz. 22 po bardzo pracowitym dniu. Spotkała się rada dyrektorów na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zadecydować o przyszłości klubu, wstrząśnięta wydarzeniami z ostatnich dwunastu miesięcy. - Ostatnim sygnałem, że coś się dzieje, było drugie przełożenie walnego zgromadzenia akcjonariuszy, o którym informowano około tydzień temu, które zostało przełożone z końca października na koniec listopada, a potem nawet na 27 grudnia - czytamy. 

Rada dyrektorów Juventusu ponownie rozpatrzyła skargi prokuratury w Turynie i rozważyła możliwe alternatywne sposoby naprawy sytuacji w klubie. Kwestie krytyczne dotyczyły przede wszystkim manewrów płacowych realizowanych w czasie wybuchu pandemii Covid19. - Aby zastosować „bardziej ostrożne podejście", klub ostatecznie zdecydował się rozliczyć ich w inny sposób, skutecznie uwzględniając notatki sporządzone przez sędziów badających konta Juventusu - dodają Włosi.

Według "La Gazzetta dello Sport" fani Juventusu marzą do Alessandro Del Piero w roli prezesa klubu. Na najbliższą kadencję wciąż nim za to będzie Maurizio Arrivabene. - Gdyby to zależało od kibiców, wybór byłby natychmiastowy i jednomyślny: wielkim marzeniem jest powrót Alessandro Del Piero do klubu - dodają dziennikarze.

To koniec pewnej długiej ery, gdyż Agnelli prezesem klubu był od maja 2010 roku. W tym czasie Juventus odzyskał po dziewięciu latach tytuł mistrzów Włoch i wygrał go potem przez następne dziewięć lat z rzędu, co jest rekordem w historii rozgrywek. Do tego dorzucił pięć pucharów krajowych. W Europie "Stara Dama" dwukrotnie grała w finale Ligi Mistrzów.

Natomiast Pavel Nedved posadę wiceprezesa objął w październiku 2015 roku. Czech wcześniej był członkiem prezydium klubu, a w latach 2001-2009 jego piłkarzem.

Ostatnie lata dla Juventusu były zdecydowanie gorsze od złotego okresu z początku kadencji Andrei Agnellego. Juventus od 1996 roku czeka na triumf w Lidze Mistrzów. Natomiast w Serie A w dwóch ostatnich sezonach nie był nawet na podium. Ostatni raz mistrzem Włoch był w sezonie 2019/2020.

Juventus w tym sezonie po 15. kolejkach zajmuje trzecie miejsce w tabeli. Ma 31 punktów, aż dziesięć mniej od prowadzącego Napoli.

Więcej o:
Copyright © Agora SA