Skandal po meczu Serie A! Faszystowskie gesty i "Duce, duce" na trybunach!

Juan Bernabe, sokolnik i "ojciec" orła olimpijskiego, który unosi się nad Olimpico w Rzymie przed meczami Lazio wykonał gest salutowania w rytm pieśni "Duce, Duce", co zostało utrwalone na nagraniu i zamieszczone w mediach społecznościowych. 51-latek został zawieszony.

Od ponad 10 lat nad stadionem Lazio Rzym przelatuje orzeł, który stał się jednocześnie symbolem klubu. Po ostatnim ligowym spotkaniu zrobiło się o nim głośno. Właściwie cała sytuacja dotyczy jego trenera, którego zachowanie pozbawiło go pracy.

Zobacz wideo "Szczęsny jest krytykowany, ale ma wsparcie Allegriego. Trener stoi po jego stronie"

Reakcja środowiska na nagranie

Nagranie przedstawione na filmie dotyczy wydarzeń, do których doszło tuż po ostatnim ligowym zwycięstwie nad Interem. Zapowiedziano już, że rozważane jest rozwiązanie umowy z agencją, w której pracuje Bernabe.

"W obliczu ostentacji gestów i symboli, które przywołują faszystowskie ideały, nie może być dwuznaczności i wahania. Zachowanie tresera orłów Olimpii, godła Lazio, uwiecznione w filmie, który stał się wirusowy w sieci nie pozostawia miejsca na wątpliwości. Precz z faszystami, hejterami ze świata futbolu i nienawiścią, która rozprzestrzenia się na boisku - zareagowała Noemi Di Segni, przewodnicząca Związku Żydów Włoskich Społeczności.

Lazio potępia takie zachowania

Lazio opublikowało informację prasową wyjaśniającą, że „przypominano kibicom o przestrzeganiu obowiązującego Kodeksu Etyki, a w szczególności o postępowaniu z pełnym poszanowaniem zasad, które zawsze inspirowały działalność klubu". Wspomniano również o istnieniu filmu przedstawiającego Juana Bernabè w postawach obrażających klub, fanów i wartości inspirujące społeczność. Lazio wskazało też, że "podjęto wobec firmy działania mające na celu natychmiastowe zawieszenie w służbie osoby zainteresowanej i ewentualne rozwiązanie istniejących umów".

Urodzony w hiszpańskim Kadyksie 51-letni Bernabe studiował architekturę. Pasję do drapieżnych ptaków przekazała mu przybrana rodzina. Przed przybyciem do Rzymu pracował z orłem Benfiki Lizbona. Orzeł znany ze stadionu Lazio urodził się w 2005 roku i waży około 12 kg. Pierwszy lot nad Stadio Olimpico odbył 22 września 2010 roku przy okazji meczu z Milanem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.