Włosi wskazują następcę Brzęczka. "Był kontakt z PZPN-em. Sensacyjna plotka potwierdzona"

- Sensacyjna plotka się potwierdziła. Był kontakt między Polskim Związkiem Piłki Nożnej a Marco Giampaolo, byłym trenerem Milanu - donosi Pietro Balzano Prota, włoski dziennikarz.

W czwartek odbędzie się konferencja prasowa, na której Zbigniew Boniek szerzej opowie o przyczynach zwolnienia Jerzego Brzęczka. Wciąż nie wiadomo, kto będzie nowym selekcjonerem. Na "Kanale Sportowym" Krzysztof Stanowski, współtwórca projektu, stwierdził, że Boniek mówił, że na "tysiąc procent nie będzie to Marco Giampaolo", ale prezes PZPN-u wielokrotnie stosował już tego typu zasłonę dymną - chociażby przekonywał, że na pewno nie zwolni Brzęczka.

Zobacz wideo "Decyzja Bońka o zwolnieniu Brzęczka nie mając alternatywy, byłaby szaleństwem"

Włoskie źródła mówią co innego. Pietro Balzano Prota - włoski dziennikarz współpracujący z Mediasetem, zajmujący się głównie Milanem (a Giampaolo jeszcze w poprzednim sezonie był trenerem tego klubu) informuje, że był kontakt między PZPN-em a Włochem, ale właśnie zwolniony z Torino Giampaolo odpowiedział, że potrzebuje czasu do namysłu.

Jego informacje potwierdza Matteo Pedrosi, dziennikarz "Corriere Granata", zajmujący się Torino - to właśnie z tego klubu Giampaolo został w poniedziałek zwolniony.

Boniek jest wielkim fanem 53-letniego włoskiego trenera. - Jednym z najlepszych fachowców, jakich znam, jest Marco Giampaolo. Załóżmy, że mogę zatrudnić Kloppa albo Giampaolo. W ankiecie Wyborczej byłoby 99 proc. głosów za Kloppa, a w ciemno wziąłbym Giampaolo, bo chcę trenera, nie showmana - mówił w październiku 2017 roku w rozmowie z "Gazetą Wyborczą"

Giampaolo, czyli świetny strateg, który nie odniósł żadnych sukcesów

Zwolnienie z Torino to jego druga nieudana przygoda z rzędu - wcześniej po zaledwie siedmiu meczach stracił pracę w Milanie. Z pewnością więc nie jest już tak atrakcyjnym trenerem na włoskim rynku, jak jeszcze dwa lata temu. Może prezes Boniek zechciał to wykorzystać? Od wielu lat jest fanem jego warsztatu. Giampaolo pracował też z kilkoma polskimi piłkarzami: z Piotrem Zielińskim, Karolem Linettym, Bartoszem Bereszyńskim, Łukaszem Skorupskim, Krzysztofem Piątkiem czy Dawidem Kownackim.

Arkadiusz Milik w barwach SSC NapoliArkadiusz Milik przedłuży kontrakt z Napoli i odejdzie! "Biały dym we wtorek"

Giampaolo jeszcze nigdy niczego nie wygrał. Ale wypromował wielu piłkarzy. Jako trener Sampdorii, z którą dwukrotnie zajął 9. miejsce w Serie A, rozwinął wielu zawodników, dzięki czemu klub zarobił dużo pieniędzy. Mowa o takich graczach jak: Milan Skriniar (dziś gra w Interze), Joachim Andersena (sprzedany do Lyonu za 24 miliony euro), Lucas Torreira (kupiony przez Arsenal za 28 mln) czy Patrik Schick (odszedł do Romy, dziś gra w Bayerze Leverkusen). 

Giampaolo jest uznawany za świetnego taktyka, ale zarazem dość zimną osobę w kontaktach interpersonalnych. 

Włosi podali: Inter zmienia logo i nazwę! Władze klubu tłumaczą, o co chodzi: Jest projekt, ale nazwa zostajeWłosi podali: Inter zmienia logo i nazwę! Władze klubu tłumaczą, o co chodzi: Jest projekt, ale nazwa zostaje

Jerzy Brzęczek był selekcjonerem reprezentacji Polski od lipca 2018 roku, gdy przejął kadrę po Adamie Nawałce, którego drużyna nie wyszła z grupy podczas mundialu w Rosji. Brzęczek biało-czerwonych poprowadził w 24 meczach, wywalczył awans na Euro 2020, które zostało przełożone z powodu pandemii koronawirusa. Jego bilans to: 12 zwycięstw, pięć remisów i siedem porażek. Trudno było jednak zauważyć jakikolwiek postęp w grze Polaków.

Więcej o: